FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

Plenković: referendum u Nizozemskoj nije ni trebao biti organiziran

Autor: Slavko Vukadin

BRUXELLES, 7. travnja 2016. (Hina) - Savjetodavni referendum u Nizozemskoj, na kojem se većina izišlih na birališta izjasnila protiv sporazuma o pridruživanju između EU-a i Ukrajine, jedan je od nacionalnih referenduma s međunarodnim posljedicama koji nije ni trebao biti organiziran jer vrlo mali broj građana odlučuje o pitanju koje se odnosi na pola milijarde stanovnika Unije, izjavio je u srijedu Andrej Plenković, šef Izaslanstva Europskog parlamenta za odnose s Ukrajinom.

"Sama kampanja je pokazala da je ovo bio referendum više o kontekstu, a ne o samoj supstanci Sporazuma o pridruživanju, koji sam po sebi nikada nije ni trebao biti tema jednog referenduma jer se daje prigoda malom broju građana jedne članice EU-a, u ovom slučaju to je svega nešto više od 0,6 posto stanovništva EU-a, da odlučuje o sporazumu koji se tiče 507 milijuna građana EU-a i 45 milijuna Ukrajinaca. Riječ je o rezultatu koji je vrlo nepravedan prema Ukrajini, ali i prema drugima, uključujući i Hrvatsku, koja je u Saboru ratificirala sporazum", rekao je Hini Andrej Plenković.

Plenković dodaje da je sada na nizozemskoj vladi da rezultate ovoga savjetodavnog referenduma analizira i objasni svim državama članicama, Europskom parlamentu i Komisiji te kaže koji će biti njezini sljedeći potezi.

Skoro dvije trećina birača koji su izišli na referendum glasovalo je protiv sporazuma s Ukrajinom.  Odaziv je bio samo malo iznad 30 posto, koliko je potrebno da bi referendum bio pravovaljan.

Nizozemska vlada rekla je u srijedu da ne može ignorirati rezultate referenduma, ali da će trebati tjedni da odluči kako reagirati.

"Jasno je da je prevladao odgovor 'ne', pitanje je jedino je li odaziv dovoljan", rekao je premijer Mark Rutte u televizijskom obraćanju. "Ako on bude iznad 30 posto, tada po meni s ratifikacijom ne možemo samo tako ići dalje".

Sveobuhvatni politički, trgovinski i obrambeni sporazum o pridruženom članstvu EU-Ukrajina privremeno se primjenjuje od siječnja, no moraju ga ratificirati sve države članice EU-a u cijelosti kako bi imao punu pravnu snagu. Nizozemska je jedina država članica koja to još nije učinila.

Odbacivanje sporazuma smatra se pobjedom za ruskog predsjednika Vladimira Putina, koji se protivi jačanju veza između EU-a i Ukrajine i kojeg mnogi krive zbog toga što su proruski pobunjenici u Ukrajini prije dvije godine srušili zrakoplov na letu iz Amsterdama.

Inicijatori referenduma su razne euroskeptične skupine, koje i same priznaju da glavni cilj referenduma nije Ukrajina, nego Europska unija, odnosno položaj Nizozemske u Uniji. Rezultat zabrinjava i Europsku uniju, jer pokazuje da euroskeptične snage sve više jačaju.

Nizozemski zakon o referendumu donesen je prošlog ljeta i prema njemu potrebno je samo 300 tisuća potpisa za raspisivanje referenduma, a da bi bio valjan izlaznost mora biti veća od 30 posto. Iako čak i kada su valjani, rezultati referenduma nisu obvezujući za vladu i parlament, politički je nemoguće ignorirati te rezultate.

 

(Hina) xsv ybr

An unhandled error has occurred. Reload 🗙