Od pristupanja Hrvatske Europskoj uniji, kroz Life program sufinancirano je osam projekata, a kako bi se broj uspješnih prijava povećao, Ministarstvo zaštite okoliša i prirode je kroz Life program osiguralo preko 7 milijuna kuna EU sredstava za provedbu trogodišnjeg projekta "Jačanje kapaciteta za Nacionalnu kontakt točku". Cilj projekta je učinkovitije sudjelovanje Hrvatske u samom programu kroz pružanje informacija i podrške potencijalnim prijaviteljima te povećati bespovratno iskorištavanje EU sredstava iz Life programa, navodi Ministarstvo.
Na program se mogu prijaviti javna tijela, privatne tvrtke i nevladine organizacije registrirane na području Europske unije, a otvaranje natječaja je najavljeno za 19. svibanj. Više informacija o Life programu moguće je pronaći na: http://ec.europa.eu/environment/life/index.htm
Ministar zaštite okoliša i prirode Slaven Dobrović u priopćenju ističe kako se Life programom financiraju inovativni projekti koji Europu usmjeravaju prema održivoj budućnosti koja se temelji na učinkovitosti resursa. Vjeruje da će Hrvatska u idućem razdoblju bolje iskoristiti mogućnosti Life programa te na taj način pridonijeti unaprjeđenju zaštite okoliša.
Life je program Europske unije kojim se želi osigurati razvoj i provedba inovativnih odgovora na izazove povezane s okolišem poput očuvanja prirode i biološke raznolikosti, gospodarenje otpadom, upravljanje resursima, kvaliteta zraka, sprječavanje i ublažavanje klimatskih promjena. Cilj je potaknuti bolje upravljanje u području zaštite okoliša i klimatskih promjena na svim razinama.
Ministarstvo navodi kako je od 1992. godine kroz Life program EU sufinancirano više od 4000 projekata, a za razdoblje 2014.-2020. osigurano je 26 milijardi kuna. Od toga je Hrvatskoj do 2017. godine na raspolaganju oko 155 milijuna kuna, a za preostali period Hrvatska će se ravnopravno natjecati za dodjelu sredstava pri čemu će se izbor temeljiti isključivo na kriterijima kvalitete projekata.
Life program sufinancira projekte iz dva potprograma – Okoliš i Klimatske aktivnosti. Odabrane projekte Europska unija sufinancira do 60 posto, dok je za projekte usmjerene na konkretne aktivnosti očuvanja prioritetnih vrsta ili tipova staništa moguće ostvariti i do 75 posto sufinanciranja.