"Imamo velika očekivanja, ali čak i ako ne pobijedimo ostaje nam ogroman ponos da smo uopće sudjelovali u jednom takvom izboru", kazala je ravnateljica vukovarskog Gradskog muzeja Ružica Marić podsjetivši na sva golema stradanja koje je Muzej u Vukovaru pretrpio u Domovinskom ratu te obnovu koja je svoj "finiš" dosegla 23. siječnja 2014. godine otvorenjem stalnog postava.
Marić je navela kako je obnova Dvorca Eltz, u kojem se nalazi Gradski muzej Vukovar, bila dio programa Vlade Republike Hrvatske i Razvojne banke Vijeća Europe koji je pod nazivom "Obnova i revitalizacija kulturne baštine Ilok-Vukovar-Vučedol", provelo Ministarstvo kulture. Obnova dvorca koštala je 140 milijuna, dok je za stalni postav izdvojeno 14 milijuna kuna.
"Nominacija naše ustanove za europski muzej godine priznanje je svima nama koji u muzeju radimo i trudimo se da na što bolji način predstavimo bogatu umjetničku i povijesnu baštinu Vukovara, ali i samim umjetninama i zbirkama koje posjedujemo i izlažemo", kazala je Ružica Marić rekavši kako se vukovarski muzej za nagradu europskog muzeja godine u 2016. godini kandidirao u svibnju prošle godine na natječaj Europskog muzejskog foruma. Kandidaturu su mogli istaknuti muzeji koji su u posljednje dvije godine otvorili stalni postav za kojeg drže da udovoljava visokim kriterijima koje postavlja Europski muzejski Forum.
Ukupno je prijavljeno 49 muzeja iz 24 europske države, a svečanost izbora najboljeg muzeja obavit će se u San Sebastianu u Španjolskoj početkom travnja. U međuvremenu, Gradski muzej Vukovar u rujnu prošle godine posjetio je sudac Europskog muzejskog foruma Dr. Wim De Vos, nešto kasnije nenajavljeno je, kao posjetitelj, u muzeju boravio i drugi sudac Foruma, a njihova prosudba rezultirala je nominacijom vukovarskg Muzeja za europski muzej godine.
U prezentaciji i kandidaturi Gradskog muzeja Vukovar posebno su ocijenjene aktivnosti kojima je Muzej u vremenu povratka i obnove u ruševini dvorca Eltz razvijao kulturne aktivnosti povezujući lokalno stanovništvo u kulturnim aktivnostima u kojima su sudjelovali umjetnici, muzealci i kulturni djelatnici iz cijele Hrvatske s posebnim naglaskom na rad s djecom školskog i predškolskog uzrasta, kazala je Ružica Marić dodajući kako je dana visoka ocjena suvremenom pristupu prema svim europskim standardima na prezentaciji kulturne baštine u stalnom postavu Muzeja koji se prostire na više od 3000 četvornih metara Dvroca Eltz i na suvremen i interesantan način govori o različitim segmentima prošlosti Vukovara i vukovarskog kraja u rasponu od 5000 godina do danas.
"Nominacija Gradskog muzeja Vukovar priznanje je Upravi Muzeja i njegovim djelatnicima i grad Vukovar svrstava na kartu Europe i na još jedan način potvrđuje važnost Vukovara u kulturološkom i povijesnom smislu. Nadamo se i da će ova nominacija, a još više eventualno osvajanje nagrade, privući više turista u naš grad", kazao je vukovarski gradonačelnik Ivan Penava.
Gradski muzej Vukovar osnovan je 1946. godine donacijom stilskog namještaja, starog novca i umjetničkih predmeta Vukovarca Antuna Bauera. Prvi stalni postav muzeja otvoren je 1948. godine, a 1966. godine Muzej preseljava u Dvorac Eltz. U Domovinskom ratu Dvorac i Muzej doživjeli su ogromna razaranja i uništenja, a muzejska građa koja nije sklonjena, otuđena je ili uništena. Od 1991. do 1997. godine vukovarski muzej djelovao je u progonstvu u Zagrebu, a u Vukovar se vraća 1997. godine. Obnova Muzeja započela je 2005. godine, a završila 2014. godine otvorenjem stalnog postava. Kao budući zadaci u toj ustanovi nameće se otvorenje stalnog postava Zbirke Bauer te Zbirke donacije hrvatskih i europskih umjetnika osnovane 1992. godine kao izraza podrške Gradskom muzeju Vukovar u progonstvu.