"Poziv je privremeno obustavljen na dva mjeseca, a razlog je veliki broj zaprimljenih projektnih prijedloga, koji trebaju proći postupak i sve faze dodjele bespovratnih sredstava. U razdoblju privremene obustave svi projektni prijedlozi bit će evaluirani, te će se uspješni projekti ugovoriti sklapanjem ugovora o dodjeli bespovratnih sredstava", odgovorili su Hini iz Ministarstva zdravlja.
Interes iskazalo 527 liječnika primarne zdravstvene zaštite
U Ministarstvu zdravlja ističu kako tijekom privremene obustave namjeravaju provjeriti je li natječaj ispunio cilj i svrhu i u dijelu koji se odnosi na kriterij bolje dostupnosti primarne i hitne zdravstvene zaštite, posebice u udaljenim i slabije razvijenim područjima.
Prijave će ocjenjivati Odbor za odabir projekata u Ministarstvu zdravlja, a nakon isteka privremene obustave u svibnju svi zainteresirani moći će se ponovno prijaviti na natječaj, kažu u Ministarstvu zdravlja.
Po podacima HZZO-a, koji je natječaj raspisao polovicom prošle godine, interes za nabavku medicinske opreme putem bespovratnih sredstava iz strukturnih fondova EU-a iskazalo je 527 liječnika primarne zdravstvene zaštite iz 15 županija prve i druge skupine razvijenosti, koje su obuhvaćene natječajem.
U ponudi je bilo oko 80 vrsta različite medicinske opreme, od najosnovnijih medicinskih instrumenata do ultrazvučnih aparata, a liječnici su odabrali ukupno gotovo 7000 komada. Na natječaj su se mogli prijaviti i domovi zdravlja za dodjelu sredstva za manje infrastrukturne zahvate.
Predsjednica Koordinacije hrvatske obiteljske medicine Ines Balint kaže kako joj je žao što je došlo do odgode kupnje opreme jer liječnici u ruralnim i slabije razvijenim područjima već šest mjeseci čekaju na opremu. Nada se da će nakon evaluacije projekt biti ponovno pokrenut te da će se pronaći sredstava za edukaciju liječnika za korištenje opreme, ali i za specijalizacije obiteljskih liječnika.
Varga: želi se izbaciti nabavka opreme za dentalnu medicinu
Bivši ministar zdravlja Siniša Varga kaže kako je teško doći do pravih informacija zbog čega se natječaj odgađa jer Ministarstvo radi netransparentno, no navodi kako je cilj odgode, prema njegovim informacijama, to što se iz natječaja želi izbaciti nabavka opreme za dentalnu medicinu.
Varga se osvrnuo i na drugu odluku Ministarstva zdravlja, koja se odnosi na otkazivanje natječaja za ulaganje u dnevne bolnice/jednodnevne kirurgije u bolnicama. Smatra da je to rezultat uskog interesa Hrvatske udruge bolničkih liječnika, iz koje dolaze i vodeći ljudi u sadašnjoj zdravstvenoj administraciji, a kojoj ne odgovara takav načina rada u bolnicama.
U Ministarstvu zdravlja objašnjavaju kako će se natječaj u dogledno vrijeme ponovno raspisati, a na njega će se moći prijaviti veći broj bolnica. Kažu kako žele i drugim bolnicama omogućiti prolazak kroz postupak pred-selekcije i dobivanje bespovratnih sredstava iz Europskog fonda za regionalni razvoj, promičući u tome veću regionalnu zastupljenost.
Ipak, najavljuju kako će na novom natječaju bolnice za svoje projektne prijedloge iz fondova EU-a moći dobiti najviše 50 milijuna kuna, dok će preostali dio do ukupnog iznosa njihove investicije morati financirati iz drugih izvora, bilo nacionalnih bilo međunarodnih.
Za razvoj dnevnih bolnica/jednodnevnih kirurgija na raspolaganju je ukupno 625 milijuna kuna (EU i nacionalna sredstva).
Vraga smatra kako je bolje dati cjelokupni iznos za takvu investiciju, kako bi ona što prije bila dovršena i započela s radom, jer je teško očekivati da će bolnice ostatak sredstava moći namaknuti same iz drugih izvora.