Riječ je o statističkim podacima za 2014. godinu, koji će uskoro biti objavljeni u godišnjoj brošuri ministarstva financija.
Javno ih je unaprijed iznio Roberto Garofoli, šef kabineta ministra financija Carla Padoana, kako bi relativizirao raspravu o troškovima koje država ima zbog imigracije i izbjeglica, rekavši da o pitanju odnosa troškova i koristi koju Italiji oni donose treba govoriti racionalno i pragmatično.
Osim 8 milijardi eura doprinosa, neeuropski useljenici u Italiji godišnje državi plate 6,8 milijardi eura poreza na dohodak, a osnivači su ili vlasnici skoro petine novoosnovanih poduzeća, podatak je iz istog izvora ministarstva financija.
Njihova izdvajanja u talijanski proračun kroz potrošnju, preko poreza na dodanu vrijednost, također su iznad prosjeka, iznio je Garofoli.
Prema službenim podacima, Italija ima malo manje od 60 milijuna stanovnika, uključujući i 5 milijuna onih koji nisu talijanski državljani, ali imaju dozvolu boravka. Među njima je najviše useljenika iz trećih država, onih izvan izvan EU-a.
Od 5 milijuna zakonitih imigranata njih oko 4 milijuna došlo je iz Albanije i istočne Europe, te sjeverne Afrike, južne Azije i sa Filipina.
Riječ je o mlađoj i radno sposobnoj populaciji koja će još niz godina plaćati doprinose i poreze, što je značajno jer se i Italija poput drugih europskih država susreće s fenomenom sve starijeg stanovništva, a taj trend povećava troškove generacijske solidarnosti, odnosno zdravstvene i mirovinske blagajne.
U Italiju je u zadnje dvije godine došlo 320.000 azilanata i drugih migranata, najviše ilegalnim kanalima iz sjeverne Afrike.
Trošak uupravljanja migrantskom krizom i zbrinjavanja izbjeglica i migranata Italiju je po riječima Garofolija samo lani stajao 3,3 milijarde eura.