FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

Picula pitao Komisiju o programima uklanjanja morskog otpada iz Jadrana

Autor: Zrinka Treščec
ZAGREB/STRASBOURG, 8. ožujka 2016. (Hina) - Zbog zatrpavanja plaža u Trsteniku na Pelješcu smećem iz susjedne Crne Gore i Albanije te brojnih e-mailova koje je dobio od zabrinutih građana, zastupnik Tonino Picula pitao je Komisiju koje mjere poduzima kako bi umanjila problem morskog otpada, priopćio je u ponedjeljak Piculin ured.

"Koje mjere poduzimate kako bi umanjili problem morskog otpada i ostvarili cilj dobrog ekološkog stanja svih morskih voda do 2020. godine?", pitao je Picula Komisiju.

U svom jednominutnom govoru na plenarnom zasjedanju Europskog parlamenta u Strasbourgu, Picula je upozorio da je "u posljednjih 100 godina proizvodnja smeća porasla za 10 puta, a do 2025. godine svijet bi trebao proizvoditi dvostruko više smeća nego sada. Značajan dio proizvedenog otpada završava u moru te ozbiljno ugrožava ekosustav mora, okoliš i zdravlje. Osamdeset posto tog morskog otpada na kopnu i 20 posto na moru, rezultat je isključivo ljudskih aktivnosti".


Kao potpredsjednik Međuskupine za mora, rijeke, otoke i priobalna područja, pohvalio je projekte MARELITT i Derelict Fishing Gear (DeFishGear), prekogranični projekt financiran iz fondova EU. Njegov je glavni cilj pomoći kod integriranog planiranja kako bi se smanjio utjecaj aktivnosti koje proizvode morski otpad i osigurati održivo upravljanje morskog i obalnog područja Jadranskog mora.


"Aktivnosti projekta provodi multidisciplinarni tim uključujući akademsku zajednicu, istraživačke institute, nacionalne i lokalne vlasti i nevladine udruge iz svih sedam zemalja Jadranskog mora. Vrijednost projekta je 5.353.765 eura te će se provoditi do kraja ožujka ove godine", istaknuo je Picula i postavio dodatno pitanje Komisiji: "Planirate li nastavak ovog programa ili pokretanje novog programa koji će se baviti pitanjem morskog otpada u Jadranu?"


Morski otpad ne poznaje granice i predstavlja stalan problem koji se širi izvan granica od izvora onečišćenja. Iako više od 40 posto stanovništva Europske unije živi u obalnim područjima, prikupljanje otpada uglavnom se provodi na inicijativu lokalnih zajednica i udruga za zaštitu okoliša bez znanja o opsegu problema odnosno kao reakcija na posljedice, kao nedavno na Trsteniku, upozorio je Picula.


"Uz ekološki trošak, morski otpad ima i društveno-ekonomski utjecaj koji pogađa obalne zajednice jer čista je obala od ključnog značenja za turizam. Ključno je zato govoriti o problemu morskog otpada u obalnom području Hrvatske koji u velikim količinama pronalazimo na plažama i morskom dnu, a donose ga morske struje i vjetrovi iz susjednih jadranskih zemalja".


Poražavajuća je činjenica da godišnje otprilike 10 milijuna tona smeća završi u svjetskim morima i oceanima. Koordinirana suradnja zemalja radi efikasnijeg rješavanja problema morskog otpada ključna je za ostvarivanje važnog cilja: dobrog ekološkog stanja svih morskih voda do 2020. godine, navodi se u priopćenju.

(Hina) pp/xzt yzt

An unhandled error has occurred. Reload 🗙