Njegov prosvjed podržali su predstavnici udruge Medicinska konoplja, koji su Ministarstvu zdravlja podnijeli zahtjev da se u Pravilniku o uporabi medicinske konoplje proširi lista indikacija za propisivanje pripravaka od konoplje, i to na poremećaj sna te kroničnu i neuropatsku bol kod bolesnika koji nemaju maligna oboljenja.
Potpredsjednik udruge Medicinska konoplja Saša Bajlo izjavio je kako postoje znanstveni dokazi da pripravci od konoplje imaju pozitivne učinke na osobe koje se bore s tim tegobama.
"Želimo omogućiti Marku Zebi pravo na jedini lijek koji mu pomaže. S obzirom da velika većina PTSP-ovaca pati od poremećaja sna, stavljanjem te indikacije na listu svima njima bi se omogućilo da dobiju lijek", izjavio je Bajlo.
Rekao je kako im se Zeba obratio prošloga tjedna i zamolio ih za pomoć. Iako je bilo najavljeno da će Zeba pred zgradom Ministarstva zdravlja postaviti šator dok mu se ne odobri legalno liječenje konopljom, od toga je odustao zbog zdravstvenog stanja.
Prije nego je počeo liječenje konopljom Zeba je, rečeno je, više godina imao problema s agresivnim ponašanjem i alkoholom, nakupivši tijekom godina više od 400 prijava za remećenje javnog reda i obiteljsko nasilje. Konoplja, koju uzima 2,5 godine, olakšala mu je bitku s PTSP-om, simptomi su postali podnošljivi, alkoholne epizode su prestale, a agresivno ponašanje u potpunosti se povuklo.
Zeba je potvrdio kako je imao problema s ponašanjem i svojom okolinomu, a u zadnje dvije i pol godine nije ni jednom remetio javni red i mir.
Povjerenstvo za analizu i preporuku primjene indijske konoplje, čiji je Bajlo član, preporučilo je da se Pravilnikom omogući korištenje lijekova na bazi konoplje za koje postoje znanstveni dokazi, odnosno klinička ispitivanja. Pravilnikom je dopušteno propisivanje tih lijekova samo za ublažavanje tegoba kod multiple skleroze, karcinoma, epilepsije i AIDS-a.
Nakon sastanka u Ministarstvu zdravlja, Zeba i predstavnici udruge izjavili su kako će nadležni razmotri njihov prijedlog za proširenje indikacija, dok će slučaj Marka Zebe biti parcijalno riješen tako da mu njegov liječnik propiše pripravak na bazi cvjeta konoplje koji će biti uvezen iz Nizozemske, a moći će ga kupiti u ljekarni.
Ministarstvo zdravlja priopćilo je da ne može samoinicijativno proširivati listu indikacija za lijekove na bazi konoplje za koje ne postoje znanstveni dokazi o učinkovitosti i sigurnosti, u čemu su se, tvrde, suglasili s udrugom "Medicinska konoplja" koja je podržala prosvjed 100-postotnog ratnog invalida Marka Zebe, koji traži da mu se odobri liječenje PTSP-a konopljom.
"Ministarstvo je regulatorno tijelo koje je prošle godine izmijenilo Pravilnik o mjerilima za razvrstavanje lijekova te o propisivanju i izdavanju lijekova na recept. Tim izmjenama, pacijentima oboljelima od multiple skleroze, karcinoma , AIDS-a i određenih oblika epilepsije, omogućena je primjena gotovih lijekova te magistralnih i galenskih pripravaka na bazi kanabisa temeljem preporuke liječnika specijalista", ističu u Ministarstvu. Dodaju da su se pritom uvažili raspoloživi znanstveni dokazi i mišljenja struke.
Stoga, dodaju, Ministarstvo ne može samoinicijativno proširivati listu indikacija za lijekove na bazi konoplje, za koje ne postoje znanstveni dokazi o učinkovitosti i sigurnosti primjene. Podsjećaju
da u trenutku donošenja pravilnika, znanstveni dokazi s kojima se raspolagalo vezano uz liječenje psihoza i PTSP-a kao i neuropatske boli pripravcima na bazi kanabisa, nisu podržavali uvrštavanje navedenih indikacija u pravilnik.
U Ministarstvu također ističu da aktivno prate navedenu problematiku te će, uvažavajući stajališta struke i nove znanstvene spoznaje, razmotriti mogućnost uvrštavanja dodatnih indikacija u pravilnik. "Odluka o načinu liječenja pojedinog pacijenta u nadležnosti je liječnika specijalista koji će odrediti najprimjereniji lijek, uvažavajući specifičnost svakog slučaja", zaključuje u priopćenju Ministarstvo zdravlja.