"Nakon konzultacija u posljednjih nekoliko sati, moram iskreno reći: još uvijek nema jamstva da ćemo postići sporazum. Razilazimo se u nekim političkim pitanjima i potpuno sam svjestan da će biti teško premostiti ih. Stoga vas sve pozivam da ostanete konstruktivni", napisao je Tusk u pismu čelnicima Unije koji će pokušati postići dogovor s Londonom.
Velike Britanija je postavila četiri zahtjeva za svoj ostanak u zajednici 28 zemalja: ne diskriminirati zemlje nečlanice eurozone, staviti naglasak na konkurentnost, obnoviti suverenitet zemlje (primjerice, uvođenjem prava nacionalnih parlamenata na veto) i ograničiti socijalna davanja migrantima iz drugih zemalja članica Unije, osobito iz istočne i srednje Europe.
Cameron bi htio uvesti četverogodišnji moratorij prije svake isplate socijalne pomoći migrantima iz EU-a koji dolaze raditi u Veliku Britaniju, ali se taj zahtjev, ocijenjen diskriminirajućim, kosi sa slobodom kretanja robe i ljudi, jednim od temeljnih načela Unije.
London se nada da bi se konačan dogovor mogao postići na predstojećem summitu, što bi mu omogućilo da već u lipnju provede referendum.
Sve više rastu bojazni, piše Reuters, da bi Britanci mogli izglasati izlazak svoje zemlje iz Unije, destabilizirajući je politički i gospodarski, a u najgorem slučaju bi se mogla početi raspadati.
Tusk je u pismu također napisao da će summit biti "ključni trenutak za jedinstvo naše unije", upozorivši da bi to "bio poraz ne samo za Veliku Britaniju i EU, već bi to bila geopolitička pobjeda onih koji nas pokušavaju podijeliti".
Da bi mogući izlazak Britanaca iz bloka 28-orice bio "tragičan gubitak za Ujedinjeno Kraljevstvo, ali i za sve Europljane", slaže se i talijanski premijer Matteo Renzi, dok je njemačka kancelarka Angela Merkel kazala da je u "nacionalnom interesu" Njemačke da se Brexit izbjegne.