Nakić je, gostujući u RTL-u Danas, rekao kako želi skratiti preduga čekanja na dijagnostičke pretrage, a bolnice su već dobile upute o prioritetnim listama za sve maligne bolesnike. No, razdoblje od dijagnoze do operacije trebaju, kaže, odrediti stručna društva, a ne proizvoljne procjene, kako je to učinjeno u Programu 72 sata.
Program "72 sata" od dijagnoze do liječenja malignih bolesnika prošle je godine pokrenuo Nakićev prethodnik Siniša Varga, a Nakićevoj najavi ukidanja tog programa ovih su se dana usprotivile udruge pacijenata i roditelja oboljele djece.
Nakić je pak ustvrdio kako se program brzog liječenja malignih bolesnika uobičajeno prakticirao i prije, ali prošle je godine dobio poseban naziv kako bi ga se ispolitiziralo i stavilo u dnevnopolitičke svrhe i u svrhu predizborne kampanje. Posljedica je bila uznemirenost kod pacijenata, koji nisu naručeni unutar 72 sata, već, primjerice, za tjedan dana.
Kao primjer je naveo srčane, bubrežne i jetrene bolesnike koje se ne može olako povrgnuti liječenju u roku 72 sata, bez prethodnih priprema i osiguranja sigurnosti pacijenta.
"Dio ljudi dolazio je u okviru 72 sata do operacije i puno prije nego što je ovaj program započeo, a tako će biti i ubuduće. Samo želim naglasiti da je netko odredio baš 72 sata, bez ikakve stručne opravdanosti, i da to kao nekakvu mantru ponavlja pacijentima", rekao je ministar.
Po njegovu mišljenju, temeljni je problem što se maligne bolesti kasno dijagnosticiraju i beskrajna duga čekanja na dijagnostičke pretrage. To su bitne stvari koje ćemo mi nastojati riješiti, a ne neki politički ili politikantski programi, poručio je.