Program se sastoji od pripremne radionice namijenjene autorskim dokumentarnim projektima u različitim fazama razvoja, pitching foruma i pojedinačnih sastanaka.
Od 22. do 26. veljače održat će se četiri majstorska predavanja istaknutih redatelja Yanna Arthus-Bertranda, Erika Gandinija, Nine Kirtadze i Johna Appela.
John Appel, redatelj više od četrdeset filmova koji se proslavio osobnim stilom bliskim protagonistima, svoje će predavanje posvetiti središnjim etičkim dvojbama u procesu montaže, a kao uvod u predavanje prikazat će svoj najnoviji film "Čarolija montaže".
Po njegovim riječima, to predavanje nije zamišljeno kao tečaj iz montažerskih tehnikalija, nego kao interaktivna rasprava o strasti prema montiranju, kreativnom vihoru procesa i etičkim pitanjima koje donosi, te vječnoj potrazi za dušom filma.
Redatelj, specijalist za fotografije iz zraka, i borac za zaštitu okoliša Yann Arthus-Bertrand, koji na festival dolazi s dokumentarcem "Ljudski", na svom će predavanju govoriti o načinu na koji pristupa dokumentaristici i na primjeru isječaka objasniti specifičnosti rada na filmu "Ljudski".
Naime, u tom je spektakularnom portretu svijeta za potrebe filma sa suradnicima napravio intervjuje s oko dvije tisuće ljudi iz šezdeset zemalja, a snimili su i izvanredne zračne snimke.
Jedan od najcjenjenijih švedskih dokumentarista Erik Gandini, kojemu ZagrebDox priprema retrospektivu, a u međunarodnoj konkurenciji prikazuje hvaljeni film "Švedska teorija ljubavi", predstavit će svoje teze o esejističkom dokumentarcu i primjere kako ovladati pripovijedanjem i strukturom.
Gruzijska redateljica Nino Kirtadze, dobitnica Europske filmske nagrade koja se najčešće bavi kontroverznim temama s naglaskom na ljudskoj drami, održat će predavanje o tome kako 'filmsko' funkcionira u dokumentarnom filmu.
Kao središnje događanje ZagrebDox najavljuje pitching forum, u četvrtak, 25. veljače , a dan kasnije će se govoriti o budućnosti autorskog dokumentarca.
Na pitchingu, koji je otvoren za javnost, predstavit će se dvanaest odabranih projekata u različitim fazama razvoja iz devet zemalja, a po završetku trodnevne pripremne radionice sudionici će svoje projekte predstaviti komisiji TV urednika, predstavnika filmskih fondova, distributera i producenata.
Program ZagrebDox Pro će predstaviti i studiju o radu na razvoju projekta i mentorskoj suradnji Hansa Roberta Eisenhauera, mentora prošlogodišnjeg pobjedničkog projekta programa ZagrebDox Pro, te tehnologija 4 K u televizijskoj i filmskoj proizvodnji programa.
Hans Robert Eisenhauer, mentor dokumentarnog projekta "Solenzara" Pascala i Stephana Regolija, koji su mentorstvo osvojili prošle godine kao nagradu za najbolji projekt ZagrebDox Proa, govorit će o radu na razvoju projekta i mentorskoj suradnji, kao i redatelj Stephan Regoli.
Tvrtka Sony će, u partnerstvu s AVC-om, predstaviti najnoviju opremu - vodeći specijalist za tehnologiju 4 K Sebastian Leske predstavit će neke od elemenata u lancu produkcije i postprodukcije u studiji slučaja naslovljenoj "Tehnologija 4 K u televizijskoj i filmskoj proizvodnji programa".
Silvestar Kolbas, filmski snimatelj, redatelj i profesor na Akademiji dramske umjetnosti u Zagrebu, podijelit će svoja iskustva u radu s najnovijom tehnologijom, ali i s onom primjerenom manje zahtjevnim korisnicima.
ZagrebDox će pripremiti i raspravu "To Doc or Not to Doc – kakva je budućnost autorskog dokumentarca?", koja je organizirana u suradnji s Deskom Kreativne Europe – Uredom MEDIA. Uz znatne rezove sredstava na javnim televizijama i pojavu novih platformi i distribucijskih modela, rasprava će se baviti uočavanjem, razumijevanjem, prihvaćanjem i mijenjanjem tih modela.
U raspravi sudjeluju Ryan Harrington (Discovery Communications), Claire Aguilar (Sheffield Doc/Fest), Hanka Kastelicova (HBO Europe), Catherine Le Clef (CAT&Docs), Leena Pasanen (DOK Leipzig), Hrvoje Hribar (HAVC), Sanja Ravlić (hrvatska predstavnica u Eurimagesu) i drugi.
Pokretači Regionalne audiovizualne suradnje i usavršavanja RE-ACT predstavit će transregionalnu inicijativa za surazvoj audiovizualnih projekata i poticanje međunarodnih koprodukcija, čiji su osnivači rukovoditelji talijanskog, slovenskog i hrvatskog filmskog fonda Paolo Vidali (Audiovizualni fond regije Furlanija-Julijska krajina), Jožko Rutar (Slovenski filmski centar) i Hrvoje Hribar (Hrvatski audiovizualni centar).
Njima će se na predstavljanju pridružiti hrvatska predstavnica u Eurimagesu Sanja Ravlić i Alessandro Gropplero, voditelj međunarodnih odnosa u Audiovizualnom fondu regije Furlanija-Julijska krajina.