"Hrvatski sustav kolektivnog pregovaranja uređen je zakonima, a provodi se na razini djelatnosti. Uvođenjem kolektivnog ugovora za jednu struku otvara se mogućnost privilegiranog ugovaranja uvjeta rada za tu struku i narušavanja jedinstvenog sustava vrednovanja rada za sve ostale radnike i struke unutar djelatnosti. A to znači i urušavanje dugogodišnjeg 'tradicionalnog' razvijanja modela kolektivnog pregovaranja, te usitnjavanja i slabljenja sindikata", navodi u pismu predsjednik SSSH-a Mladen Novosel.
Podsjeća kako je, za razliku od udruga i komora koje štite i razvijaju pojedine profesije, kolektivni ugovor dvostrani pravni akt i instrument kojim sindikati i poslodavci uređuju uvjete rada za sve radnike svih profesija u djelatnosti.
"U uvjetima opće štednje i rezanja javne potrošnje, očito želite pogodovati jednoj profesiji, omogućiti preraspodjelu sredstava u korist liječnika, a na uštrb svih drugih u sustavu", tvrdi Novosel.
SSSH je, kaže, svjestan problema odlazaka liječnika iz Hrvatske, ali ističe kako odlaze i medicinske sestre i ostali zdravstveni djelatnici, pa se problem ne može riješiti stvaranjem drugih problema.
"SSSH se protivi sklapanju SKU-a i smatra kako rješenje treba tražiti u dijalogu i nastavku pregovora na razini djelatnosti. Zbog jedne šnicle doista ne treba ubiti cijelu kravu", poručuje predsjednik SSSH-a.