"Po 1044. put nam je stigao 'Dan ki dohodi nami jednom na godište' u osobito svečarskom ozračju 1700. obljetnice mučeničke smrti našeg Parca te 600. obljetnice od dubrovačkog zakona o zabrani trgovanja ljudima, pionirskom pothvatu dubrovačkih parlamentaraca koji su, nadahnuti kršćanskom vjerom, početkom 15. stoljeća izrazili svoj odnos prema trgovini robljem i istaknuli da je ona sramotna, opaka, nečovječna i protiv svake ljudskosti, dodajući pritom humanističkim razlozima i one državničke, ekonomske i političke", rekao je dubrovački biskup te dodao kako je spoj tih dviju obljetnica najbolji primjer kako živi kršćanska vjera, koja je u Dubrovniku i županiji crpljena iz svetačkog primjera i moćne zaštite sv. Vlaha.
Papin izaslanik, vrhbosanski nadbiskup, kardinal Vinko Puljić rekao je da je na današnjim vjernicima, koji u Festi i molitvi na zagovor upravljaju svoj pogled na primjer sv. Vlaha, velika odgovornost da mijenjaju najprije sebe, a onda mentalitet isključivosti te kako svatko mora imati jednako dostojanstven život.
Rektor crkve sv. Vlaha don Toma Lučić pročitao je okupljenom puku čestitke i pozdrave pomoraca i svih onih koji žive Festu sv. Vlaha, a nisu na njoj, našalivši se kako je zbog toliko svijeta dubrovački gradonačelnik trebao "proširiti grad".
Inače, na 1044. festu stigli su mnogi biskupi i ostali crkveni dužnosnici, a zbog velike obljetnice, crkva sv. Vlaha bila je zatvorena od 2. studenoga 2014. do 30. siječnja 2016. jer se obnavljala njezina unutrašnjost. Obnova je počela još 2009. godine s pročeljem, a stajala je ukupno više od 14 milijuna kuna.