Rekonstrukcija tvrđave trajala je više od godinu dana i stajala je 1,377 milijuna eura, od čega je gotovo milijun eura Šibeniku dodijelila Europska unija iz IPA fonda.
Kako su danas na konferenciji za novinare najavili voditeljica Odjela za fortifikacijski sustav pri šibenskome Gradskom muzeju Gorana Barišić-Bačelić i ravnatelj šibenske Turističke zajednice Dino Karađole, na tvrđavi se u petak otvara i visokotehnološki muzej manjeg kapaciteta te ugostiteljski objekt sa suvenirnicom.
"Prigodom svečanog otvorenja sve četiri šibenske tvrđave povezivat će laserske zrake, što će biti popraćeno glazbenom podlogom, a u pripremi je i posebna gastronomska priča, lokalni specijaliteti u režiji chefa Zdravka Tomšića", najavila je Barišić-Bačelić.
Posebna atrakcija na svečanom otvorenju bit će hologram baruna Degenfelda, njemačkog plemića u službi Venecije koji je organizirao i nadzirao gradnju tvrđave izgrađene 1646. i zapovjednika obrane Šibenika. Baruna po kojemu je tvrđava i dobila ime utjelovit će šibenski glumac Šime Bubica. Šibenskog plemića Franu Divnića, povjesničara čijoj pisanoj baštini dugujemo detaljan uvid u događaje prije 370 godina, glumit će zagrebački glumac Ivan Ožegović.
Na dan otvorenja, rekla je Barišić-Bačelić, tvrđava će biti otvorena od 21 sat do ponoći, a u subotu i nedjelju od devet do 17 sati.
Gradski pročelnik odjela za gospodarstvo i EU fondove Matija Bumbak najavio je na konferenciji za novinare da će danas biti predana dokumentacija za aplikaciju treće, još neobnovljene tvrđave sv. Ivana za financiranje preko europskih fondova.
Uređenje gradskog fortifikacijskog sustava, rekao je Bumbak, značit će novu budućnost za razvoj grada koji se polako pretvara u poželjno turističko odredište. Aplikacija za tvrđavu sv. Ivana ima više od 15.000 stranica, a olakotna okolnost, ocijenio je pročelnik, svakako će biti to što je grad već proveo jednu investiciju u fortifikacije i to europskim novcem.
Gradonačelnik Burić pohvalio je suradnju na projektima obnove šibenskih tvrđava s Udrugom za očuvanje šibenske baštine "Juraj Dalmatinac", koja je i potaknula njihovu obnovu.