FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

Britanci razvili tehniku IVF-a u maternici

Autor: Marijana Hajdić Gospočić
SOUTHAMPTON, 20. siječnja 2016. (Hina) - Britanski liječnici razvili su novi oblik medicinski potpomognute oplodnje koja se od samog početka odvija u maternici i nadaju se da će uskoro zamijeniti konvencionalne laboratorijske IVF postupke.
Najpoznatijom konvencionalnom metodom umjetne oplodnje se, nakon potaknutog procesa ovulacije injekcijama, iz jajnika izvlače jajne stanice koje se potom oplođuju spermom "in vitro", odnosno u laboratoriju. Oplođena jajašca čuvaju se u laboratorijskoj okolini, a nakon razvoja u trajanju do pet dana, jedan ili više embrija vraća se u maternicu.

Nova tehnika omogućuje da se jajne stanice i spermiji stave u silikonsku kapsulu veličine zrna riže koja se potom bezbolno uvede u maternicu na 24 sata. Tada započinje razvoj embrija. Nakon 24 sata kapsula se uklanja iz maternice, liječnici biraju najzdravije embrije te ih vraćaju u maternicu.

Pascal Mock, švicarski liječnik i znanstvenik koji je izumio kapsulu nazvanu AneVivo, dugačku jedan centimetar i široku jedan milimetar, smatra da ovaj način umjetne oplodnje omogućuje veći dignitet paru koji želi djecu.

S njim se slaže i profesor Nick Macklon, ravnatelj Centra za umjetnu oplodnju u Southamptonu, koji se nalazi u sklopu Sveučilišne bolnice Southampton.

"Uvođenje kapsule u maternicu velik je napredak u procesu umjetno potpomognute metode jer prvi put ženama omogućuje da od samog početka 'brinu' o embriju, a parovima puno znači s psihološkog aspekta jer znaju da je dijete začeto u majčinoj utrobi. Embriji se pak razvijaju u savršenim uvjetima za oplodnju", kaže Macklon. 

Još je jedna prednost ovakve vrste umjetne oplodnje, ističu znanstvenici. Naime, ranije provedene studije pokazale su da je porođajna težina djece začete konvencionalnom IVF metodom manja, što se kasnije povezuje s dugoročnim zdravstvenim stanjem djeteta. 

Macklon smatra da će dugoročno zdravlje kod djece začete uz pomoć AneVivo biti puno kvalitetnije. "Iznimno smo zadovoljni što ćemo pacijentima u našem bolničkom centru moći ponuditi novu, prirodniju metodu medicinski potpomognute oplodnje", kazao je. 

Geoffrey Trew, konzultant u Klinici za reproduktivnu medicinu u Hammersmithu metodu ocjenjuje perspektivnom i obećavajućom, no smatra da su potrebni konkretni rezultati kako bi se dokazalo da je bolja i učinkovitija od tradicionalne oplodnje u laboratoriju. 

(Hina) xmh ymh

An unhandled error has occurred. Reload 🗙