Opća skupština Ujedinjenih naroda proglasila ga je 2000. godine, na dan kada je usvojena Konvencija o zaštiti prava migrantskih radnika i članova njihovih obitelji.
Broj migranata u svijetu stalno raste, a europski kontinent već se mjesecima pokušava nositi s valom izbjeglica koje dolaze u Europu iz ratom i krizom pogođenih zemalja Azije i Afrike, u želji da pronađu priliku za novi život.
I Hrvatska se nalazi na migrantskoj ruti, pa kroz našu zemlju svakodnevno prolaze tisuće izbjeglica, mahom iz ratom zahvaćenih država, poput Sirije, Iraka i Afganistana, kojima su krajnji cilj zapadne zemlje, najviše Njemačka.
Od početka izbjegličke krize, 16. rujna, do danas kroz našu zemlju prošlo je više od pola milijuna migranata.
U povodu Međunarodnog dana migranata Etnografski muzej, Centar za mirovne studije i Srpsko narodno vijeće organiziraju u 18 sati tribinu i degustaciju blisko-istočnih jela pod nazivom "Bliski istok i daleki zapad" .
Dvoje sirijskih studenata govorit će o povijesti Sirije, sirijskoj muzici, alfabetu te izvesti nekoliko sirijskih folklornih pjesama, a nazočni će moći probati tradicionalna bliskoistočna jela.
Međunarodni dan migranata obilježit će i Europska konfederacija sindikata na međunarodnoj konferenciji u Zagrebu, gdje će se raspravljati o mogućnostima integracije izbjeglica u društvo i njihovu zapošljavanju, za što su potrebne investicije u dodatne javne službe i pojačano djelovanje kako bi se osigurala jednaka plaća za jednaki rad.
Programom "Sirena za Međunarodni dan migranata", u obilježavanje tog dana uključit će se i Radio student i time dati potporu inicijativi "Dobrodošli". Sirenom točno u podne žele izraziti žalost za sve migrante koji su izgubili život tražeći sigurno utočište i bolji život.