Na zagrebačkom sastanku odbora sudjeluju predstavnici Armenije, Gruzije, Litve, Crne Gore, Portugala, Ruske Federacije i Hrvatske, predstavnici UN-ovih agencija i Svjetske zdravstvene organizacije te civilnog društva. Cilj je odrediti prioritete u zaštiti okoliša i zdravlja uoči 6. Ministarske konferencije o okolišu i zdravlju, koja će se održati 2017.
Ministar Varga rekao je da je Hrvatska vrlo aktivna u odboru koji treba donijeti preporuke za ministarsku konferenciju gdje će 53 članice Svjetske zdravstvene organizacije iz europske regije usvojiti nova načela o utjecaju okoliša na zdravlje.
"Hrvatska ima sreću da zbog načina života nije došlo do zagađenja okoliša, da imamo dobro očuvane resurse pitke vode, čiste rijeke i morsku obalu, kao i sustav sanitacije. To nije slučaj s nekim drugim zemljama pa tako trećina članica EU nema dostpunu pitku vodu", dodao je.
Voditeljica Ureda Svjetske zdravstvene organizacije u Hrvarskoj Antoinette Kaić Rak istaknula je da je utjecaj okoliša i zdravlja danas vrlo aktualan i predstavlja velike izazove za održivost života u gradovima.
To su pitanja osiguranja pitke vode i sanitacije, održivosti kvalitete zraka, hrane, kemijske sigurnosti, utjecaj klimatskih promjena, s obzirom da UN procjenjuje kako će u idućih 20-30 godina u gradove doseliti između dva i tri milijarde ljudi. Ta su pitanja, ističe Kaić Rak, ujedno i prioriteti, pa je zadaća odbora definirati obaveze koje će europske države članice SZO definirati i provoditi kroz svoje nacionalne strategije i akcijske planove.
5. Ministarska konferencija o okolišu i zdravlju održana je talijanskoj Parmi 2010. kad je izglasana Parmska deklaracija. Ta je deklaracija prvi vremenski uvjetovan rezultat procesa okoliša i zdravlja. Vlade 53 države članice Europske regije Svjetske zdravstvene organizacije za naredno desetljeće definirale su jasne ciljeve smanjenja negativnog i štetnog učinka okolišnih prijetnji na zdravlje.