FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

Liječnički sindikat: Vlada opet zakida liječnike

Autor: Vedrana Larva

ZAGREB, 22. rujna 2015. (Hina) - Hrvatski liječnički sindikat (HLS) i Hrvatska udruga radničkih sindikata upozorili su u utorak da Vlada i Ministarstvo zdravlja, sedmi put u aktualnom mandatu, žele smanjiti prihode liječnika i to preko vladine uredbe o koeficijentima u javnim službama, kojom se smanjuju plaće doktorima i magistrima znanosti, a povećavaju plaće drugim zaposlenicima u sustavu zdravstva.
Riječ je o udaru na jednu kategoriju zaposlenika u sustavu zdravstva, kojih se aktualna vlast želi riješiti jer imaju previše znanja i njima se ne može manipulirati, rekao je predsjednik HLS-a i potpredsjednik HURS-a Ivica Babić na konferenciji simbolično nazvanoj "Sedam smrtnih grijeha Vlade prema liječnicima".

Neposredan povod konferenciji bio je prijedlog vladine uredbe o izmjenama koeficijenata koji je u petak, 18. rujna, dostavljen na očitovanje HURS-u, a kojim Vlada, kaže Babić, direktno atakira na "položajne dodatke doktora i magistara znanosti". Istaknuo je da je to sedmi pokušaj da se liječnicima smanje plaće - nakon uskrate regresa, božićnica, uzimanja dodataka na vjernost službi, uništavanja sustava dežurstava i stvaranja nereda u sustavu...

Plaće se smanjuju etabliranim znanstvenicima i stručnjacima, najkvalitetnijim skupinama koje će najprije otići iz države jer imaju najvišu razinu stručnosti i iskustva. Istodobno, nove koeficijente dobivaju neke kategorije zaposlenih u zdravstvu koje su nedavno završile školovanje po bolonjskom procesu, a članovi su sindikata "koji su nedavno potpisali 'sramotni dodatak KU'".

"Za njih se ima razumijevanja i donose se novi koeficijenti. Ovo je podatak koji definitivno skida maske", ustvrdio je Babić. Jasna je, kaže, namjera da se "destimulira sve one koji vrijede, a koji su tijekom štrajka liječnika i nedavnih PR-ovskih akcija Ministarstva zdravlja ukazivali na sve nepravilnosti sustava koje je aktualna Vlada napravila".

Predsjednik HURS-a Ozren Matijašević ustvrdio je kako su liječnici jedina struka u Hrvatskoj koja ne može ravnopravno sudjelovati u pregovorima oko svog statusa, a ispred sindikata koji djeluju u zdravstvu "neki drugi likovi govore o socijalnom dijalogu, potpisuju kolektivne ugovore i anekse KU, te dogovaraju, na štetu liječnika, uvjete za ostale zaposlene u zdravstvu". "A mi imamo sustav u rasulu, liječnici bježe, ne toliko zbog plaća koliko zbog ignorantskog odnosa prema liječnicima". Sve to, kaže, direktno potpomažu i "vrli članovi Ustavnog suda, koji se nisu očitovali o zahtjevima za ocjenu ustavnosti Zakona o reprezentativnosti i Zakona o radu".

Naime, u listopadu 2012. upućen je Ustavnom sudu prijedlog za ocjenu ustavnosti Zakona o reprezentativnosti, a prošloga ljeta i prijedlog za ocjenu ustavnosti odredbi Zakona o radu kojima se sindikatima koji ne ispunjavaju kriterije reprezentativnosti uskraćuje pravo na štrajk. Od Ustavnog suda, kaže Matijašević, do danas nisu dobili odgovor, a "Hrvatskom liječničkom sindikatu političkim je igrama uskraćena mogućnost da u kolektivnim pregovorima zastupaju hrvatske liječnike".

Matijašević i Babić tvrde da je liječnički sindikat namjerno isključen iz socijalnog dijaloga jer ni na koji način ne može ispuniti postavljene kriterije reprezentativnosti.

Upitana za komentar, predsjednica Samostalnog sindikata zdravstva Spomenka Avberšek tvrdi da "iznose lažne podatke".

"Za reprezentativnost sindikata u zdravstvu potrebno je najmanje 20 posto sindikalno organiziranog članstva, odnosno 40.000 zaposlenika. Kada bi liječnički sindikat imao 8000 članova od ukupno 12.500 liječnika u javnom zdravstvu, bio bi reprezentativan. Njihov je problem što nemaju ni upola toga broja", rekla je Hini Avberšek.

(Hina)

An unhandled error has occurred. Reload 🗙