FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

Održan "Ogulinski festival zelja i meda"

Autor: vhor
OGULIN, 13. rujna 2015. (Hina) - U Ogulinu je u nedjelju održan "Ogulinski festival zelja i meda" na kojem je predstavljen 'ogulinski kiseli kupus', domaći proizvod koji je od prošlog mjeseca u registru zaštićenih oznaka izvornosti i zaštićenih oznaka zemljopisnog podrijetla Europske unije.

Organizatori manifestacije su Lokalna akcijska grupa "Frankopan", Grad Ogulina i Udruga proizvođača i prerađivača ogulinskog kupusa.

Uz ogulinski kiseli kupus u registru zaštićenih hrvatskih proizvoda su od ranije Krčki pršut, Ekstra djevičansko maslinovo ulje Cres i Neretvanska mandarina, te su ti nazivi registrirani i zaštićeni na zajedničkom EU tržištu.

Marinko Sabljak, predsjednik Udruge proizvođača i prerađivača ogulinskog kupusa rekao je da se u Ogulinu osim stare sorte "ogulinac", zelja od kojeg se proizvodi "ogulinski kiseli kupus" proizvode i druge sorte, hibridi koji su ekonomičniji, jer imaju veći prinos.

I oni mogu imati oznaku ogulinski, jer su rasli na ovom podneblju, kao geografsko podrijetlo, ali samo će na pakiranju sorte ogulinac moći istaknuti oznaku izvornosti EU.

"Treba također reći da sada ogulinca na tržištu gotovo nema. Oznakom izvornosti dobiven je alat da se ta stara sorta obnovi i proširi. Svaki član naše Udruge može kod mene dobiti sjeme besplatno i vjerujem da ćemo je ubrzo vratiti na pozicije koje je taj proizvod nekad imao, te da na tržištu neće biti problem postići cijenu od 15, umjesto sadašnjih deset kuna po kilogramu", naglasio je Sabljak, dodavši kako je razlika u kvaliteti očita.

"Sada stavljamo na tržište tri ili 3,5 tisuća tona kiselog kupusa, od čega ogulinac čini niskih pedesetak tona. Cilj nam je dići tu količinu na 500 ili tisuću tona, što je realno po svim našim resursima", kazao je.

U Ogulinu je sedam proizvođača kiselog kupusa i oni proizvode i otkupljuju razne sorte kupusa. Želja je, ističe Sabljak, da se svi okrenu samo ogulincu i da u Plaškom kao zadruga izgrade jedan novi pogon za preradu zelja i za skladištenje i sušenje različitih poljoprivrednih i voćarskih proizvoda.

Projekt je vrijedan 5,5 milijuna eura i pred ishođenjem je lokacijske dozvole.

Plan je da buduća zadruga zaposli za stalno petnaestak ljudi, u sezoni i više, ali i da razvijemo kooperantsku mrežu, pa da svoj kruh uz nas nađu i mnogi OPG-ovi. Nekada je ovdje sortu ogulinac proizvodilo 250 kooperanata, ali je sve stalo, a sada to treba vratiti, napomenuo je Sabljak.

Rasol kao vrijedno tekuće mineralno gnojivo

Predsjednik Udruge proizvođača i prerađivača ogulinskog kupusa također je rekao kako su postigli još jedan uspjeh, zahvaljujući pomoći Grada Ogulina i Zavoda za ishranu bilja pri zagrebačkom Agronomskom fakultetu. Provedeno je istraživanje zahvaljujući kojem se rasol neće ubuduće morati bacati, već će se slobodno koristiti kao vrijedno tekuće mineralno gnojivo.

Sveučilišni profesor Lepomir Čoga održao je predavanje o rezultatima tog istraživanja okupljenim poljoprivrednicima i rekao da se rasol od kiselog kupusa "neće više tretirati kao biootpad već se i formalno i praktično može koristi u polju kao tekuće mineralno gnojivo".

Egzakni pokazatelji istraživanja kažu da raspršivanjem rasola na tlo kupusišta štetnih posljedica nema, a evidentni su povećan prinos i kvaliteta zelja, te se ostvaruje ušteda od šest tisuća kuna po jednom hektru, jer se rasolom supstituiralo skupo NPK mineralno gnojivo, rekao je Čoga.

Tijekom istraživanja se rasol u sušnom razdoblju izravno iz kaca stavljao u suho tlo, a na biljkama nije bilo ni jednog simptoma toksičnosti od klorida i natrija.

Međutim, u preporukama za redovito korištenje razrjeđivanje rasola je preduvjet i to u omjeru 1:5, s većim udjelom vode. Takav se sadržaj rasprši na polje u najmanje tri navrata, tijekom vegetacije i neposredno prije sadnje, što će rezultirati time da sadnice imaju više kalija, dušika i fosfora, kazao je Čoga .

Karlovački župan Ivan Vučić izrazio je uvjerenje da će se Festival zelja i meda razvijati te pridonijeti razvoju prerade kupusa, brenda po kojem je Ogulin nadaleko poznat.

Pogotovo sada, "kada imamo i certifikat Europske unije s oznakom izvornosti što će sigurno pomoći da ogulinski kiseli kupus nađe put do polica potrošača na velikom europskom tržištu", naglasio je.

(Hina) xvhor ysp

An unhandled error has occurred. Reload 🗙