Kao dio programa Rendez-vous, festivala Francuske u Hrvatskoj, izložba je ostvarena u suradnji Centra Ausonius iz Bordeauxa, Francuske škole u Rimu, Centra Chrono-Environnement iz Besancona, Arheološkog muzeja u Zagrebu i Lošinjskog muzeja u Malom Lošinju, gdje je bila postavljena od 8. svibnja do 5. srpnja.
Nastala je u sklopu međunarodne suradnje u programu "Adriaticummare - Adriatlas", s ciljem da se šira publika upozna s povijesnim značajem Jadranskog mora u kulturnoj i gospodarskoj razmjeni, a njome se ukazuje i na ulogu jadranske obale u spajanju Istoka i Zapada, Balkana i Italije još od antičkih vremena, što je i svojevrsna uloga Hrvatske danas, kada je članica Europske unije.
Morana Čaušević Bully, koja je uz Francisa Tassauxa autorica izložbe, ustvrdila je kako se radi o projektu koji je odraz dugogodišnje tradicije hrvatsko-francuske arheološke suradnje i prisutnosti istraživača na području Hrvatske, pa je izložba kao takva našla mjesto na festivalu Rendez-vous.
Po njezinim riječima, iako su arheološke misije tradicionalno bile povezane uz antičko razdoblje, posljednjih godina usmjerene su i na srednji vijek, kao i na prostor Kvarnera, gdje se Mali Lošinj nametnuo kao savršeno mjesto gdje je izložba ugledala svjetlo dana.
Osim domaćih stručnjaka u pripremi izložbe surađivali su njihovi kolege iz Francuske, Italije i Albanije, a Hrvatska je izabrana za njezinu prezentaciju zbog mnogih vrijednih arheoloških nalaza te snažne uloge koju je hrvatski dio jadranske obale imao na plovnom putu zahvaljujući iznimnoj razvedenosti obale i ulozi mosta koji povezuje kulture Mediterana.
Veleposlanica Republike Francuske u Hrvatskoj Michele Boccoz napomenula je kako će tom izložbom javnost otkriti povijesno bogatstvo Jadranskog mora kao čarobnog mjesta susreta i razmjena na križanju europskih civilizacija. "Arheološka istraživanja imaju povlašteno mjesto u suradnji Hrvatske i Francuske, a ovom se izložbom odaje priznanje toj suradnji", istaknula je.
Otvorivši izložbu, ministar kulture Berislav Šipuš podsjetio je da smo u samom finalu velikog festivala Rendez-vous koji je proteklih mjeseci gotovo svakodnevno priređivao razna događanja, i to ne samo u ukupnom broju na razini cijele Hrvatske, već i u samom Zagrebu.
Stvarna veza između dviju zemalja koja postoji još od festivala Croatie, la voici, na kojem se hrvatska kultura predstavila u Francuskoj, sada se još više produbila, a sam finale festivala Rendez-vous može značiti početak jednog novog prijateljstva, kazao je Šipuš.
Izložba će u Arheološkom muzeju biti otvorena do 31. listopada.