To je, u odnosu na nerevidirane podatke HNB-a za prvo polugodište 2014. godine, smanjenje bruto dobiti banaka za 6,05 posto ili za 95,2 milijuna kuna.
Podaci središnje banke temelje se na podacima koje joj daju same banke, a na popisu je ukupno 28 banaka, što je dvije manje nego krajem lipnja prošle godine. Naime, lani je u stečaj otišla Nava banka, dok je krajem 2014. Banco Popolare Croatia pripojena OTP banci Hrvatska.
Po podacima HNB-a, ukupna imovina 28 banaka u Hrvatskoj na kraju lipnja ove godine iznosila je 396,07 milijardi kuna, što je za 0,21 posto više nego nego krajem prošle godine.
Od ukupno 28 banaka dobit prije oporezivanja iskazale su 22 banke, dok je šest zabilježilo gubitak u ukupnom iznosu od 229,7 milijuna kuna. Pojedinačno najveći gubitak iskazala je Hypo Alpe-Adria-Bank, u iznosu od 173 milijuna kuna.
Podaci HNB-a pokazuju da po visini bruto dobiti u prvih šest mjeseci ove godine prednjači Privredna banka Zagreb (PBZ) s dobiti prije oporezivanja u iznosu od 572,3 milijuna kuna, što je u odnosu na isto lanjsko razdoblje veća dobit za 141,2 milijuna kuna ili za 32,8 posto.
Zagrebačka banka (ZABA) je u prvom polugodištu zabilježila bruto dobit u iznosu od 490,9 milijuna kuna, što je na godišnjoj razini smanjenje za 29,3 posto ili za 203,4 milijuna kuna.
Po nerevididranim podacima HNB-a, na trećem mjestu po iznosu bruto dobiti u prvih šest mjeseci je Raiffeisenbank Austria s 216,9 milijuna kuna, a slijede Societe Generale - Splitska banka s dobiti u iznosu od 176,7 milijuna kuna te Erste&Steiermaerkische Bank s dobiti prije oporezivanja u iznosu od 95,8 milijuna kuna.
Na šestom je mjestu po visini bruto dobiti banka u hrvatskom državnom vlasništvu - Hrvatska poštanska banka s 83,5 milijuna kuna.
Po nerevidiranim podacima središnje banke, svih pet stambenih štedionica u Hrvatskoj u prvom je polugodištu poslovalo s dobiti prije oporezivanja i njihova je ukupna neto dobit iznosila 34,8 milijuna kuna.