Temeljeći procjene broja posjetitelja na podacima iz svetišta te turističkih zajednica na tim područjima, iz Ministarstva ističu da zanimanja za ta svetišta osim kod domaćih vjernika ima i na stranim tržištima, pogotovo među Španjolcima i Poljacima, ali i kod turista iz SAD-a, te svi oni, kao i drugi, po dolasku u Hrvatsku često posjećuju i takva mjesta.
"Vjerski turizam dio je kulturnog turizma za kojeg je Ministarstvo nedavno predstavilo akcijski plan, i to je svakako turistički proizvod u kojem Hrvatska ima velik potencijal za rast i razvoj, tim više što se taj vid turizma može razvijati tijekom cijele godine", poručio je tim povodom ministar turizma Darko Lorencin, dodajući da je vjerski turizam kao segment 'uklopljen' i u program produljenje sezone Hrvatska 365, u kojem je gotovo 40 destinacija, a među njima ima i onih u kojima su marijanska te druga svetišta.
Među svetištima u kojima se i ove godine povodom Velike Gospe tradicionalno očekuje najviše posjetitelja su Svetište Majke Božje Bistričke u Mariji Bistrici, koje je, prema podacima njihove turističke zajednice, samo na taj blagdan prošle godine posjetilo oko 50 tisuća hodočasnika, koji su ostvarili oko 250 noćenja. Ove godine predviđaju pak da će ih doći i više, oko 55 tisuća te da će ostvariti oko 300 noćenja.
Veću posjetu, od bar oko 40 tisuća ljudi, očekuju i Svetištu Majke Božje Trsatske na Trsatu (Rijeka), kao i u Svetištu Gospe od Utočišta u Aljmašu, koje tradicionalno na taj blagdan posjeti 60–70 tisuća vjernika.
S obzirom da Svetište Gospe od suza u Pleternici kod Požege ove godine slavi 60. obljetnicu štovanja Gospe od suza i 10. obljetnicu proglašenja Pleternice Svetištem, i tamo se očekuje veći brojem hodočasnika nego prošle godine. Nakon Velike Gospe, u tom svetištu se od 23. do 31. kolovoza održavaju i Devetnice Gospi od suza, kada se kroz devet tamo okupi i o oko 200 tisuća vjernika, a samo zadnji dan, 31. kolovoza njih više od 50 tisuća.
U Sinju se očekuje najviše hodočasnika
S obzirom da jedno od većih marijanskih svetišta u Hrvatskoj, ono Gospe Sinjske u Sinju ove godine obilježava veliku, 300. obljetnicu, upravo se u tom svetištu ove godine očekuje moguće i najveći broj posjetitelja, više od 200 tisuća u razdoblju u tjednu pred Veliku Gospu, a zasigurno će ih na desetke tisuća biti tamo i na sam blagdan, kada će se mise održavati od ranog jutra skoro svaki sat, i gdje će ove godine euharistijsko slavlje, prema najavama, predvoditi kardinal Bozanić.
I u ostalim marijanskim svetištima po Hrvatskoj, a njih je poznatijih više od 20, kao i u drugim svetištima te crkvama i katedralama, za blagdan Velike Gospe mogu se očekivati pojačani dolasci domaćih i stranih vjernika, pogotovo na obali i otocima gdje u to vrijeme još uvijek ima jako puno turista.
Najveći dio njih dolazi najčešće u vlastitoj/individualnoj organizaciji, dosta njihovih dolazaka organiziraju i župni uredi, nešto manje putničke agencije, a kao i svake godine dio hrvatskih vjernika povodom tog blagdana otputovat će i u neka od poznatijih svetišta Majke Božje u svijetu, poput Lourdesa, Fatime, Loret, Međugorje i druga.