Još nije donesena odluka o sljedećim koracima u postupku donošenja, odnosno izmjena i dopuna ključnih zdravstvenih zakona. Čim ćemo imati konkretne informacije, obavijestit ćemo javnost, poručilo je u odgovoru Hini Ministarstvo koje pritom nije odgovorilo jesu li dovršili izradu novog zakona o zdravstvenoj zaštiti.
Varga je još u svibnju isticao da izmijenjeni zakoni moraju biti doneseni u hitnom postupku do sredine srpnja, i to zbog procedure prekomjernog deficita i usklađivanja s EU direktivama.
Od toga je odustao početkom srpnja, kada je najavljena izrada novog Zakona o zdravstvenoj zaštiti, redovna procedura te nova javna rasprava sredinom srpnja. No, sada je i taj rok prošao, a daljnji koraci nisu poznati.
Na kritike iz HDZ-a da ključne zakone mijenjaju tri mjeseca prije izbora, iz Ministarstva odgovaraju da su "predložene zakonske izmjene nužne, pa zbog toga nije važan trenutak - već namjera".
"Smatramo da su promjene koje se predlažu u zdravstvenim zakonima nužne zato što su s njima svi na dobitku - pacijenti, zdravstveni djelatnici kao i cijeli sustav - pa sukladno tome nije važan moment izmjene. Gradimo solidarni sustav, ne povećavamo cijenu participacije i unaprjeđujemo kvalitetu, a ovi zakoni to trebaju dodatno osigurati", poručuju iz Ministarstva.
HDZ-ove kritike je Varga ocijenio kao "oporbene kritike u predizbornoj godini", podsjetivši da im je u sustavu zdravstva HDZ ostavio dugove od 7,4 milijarde kuna.
"Ova je Vlada proteklih godina sanirala te dugove, a izlaskom HZZO-a iz riznice početkom ove godine započele su konkretne reforme u zdravstvenom sustavu, posebice u bolnicama. Svakom razumnom čovjeku je jasno da se sustav koji 25 godina ne funkcionira kako bismo željeli, ne može popraviti u nekoliko mjeseci", ističe Varga.
Najavljuje da će sljedeći tjedan izaći u javnost s podacima o poslovanju bolnica "u okviru čega je napravljen napredak", s obzirom da je u obrazloženju donošenja novog zakona Ministarstvo navelo "iznimne organizacijske i financijske rezultate HZZO-a i bolnica u proteklih šest mjeseci".
"Konačni cilj nam je održivi zdravstveni sustav. Alternativa koju nudi oporbena stranka, što je više puta naglašavano u zadnjih par mjeseci, Karamarkova je 'Dolina suza' sa smanjenjem prava pacijenata, povećanjem participacije i privatizacijom HZZO-a. To je upravo ono protiv čega se borimo jer želimo svima omogućiti pravo na jednaku dostupnost kvalitetnoj skrbi u javno financiranom solidarnom sustavu", poručio je Varga.
No, na pitanje Hine o tome zašto se premijer Zoran Milanović dosad nije aktivnije uključio u zdravstvenu reformu, iako je to jedan od ključnih problema hrvatskih reformi, iz Ministarstva nije odgovoreno.