Vlada je na sjednici u petak prihvatila prijedlog ministarstva rada i socijalne sigurnosti i nakon isteka dvogodišnjeg prijelaznog razdoblja neće obnoviti mjere kojima bi regulirala pristup hrvatskih državljana tržištu rada u Španjolskoj.
"Ne postoje razlozi za održavanjem ograničenja jer hrvatski građani nemaju veliki utjecaj na tržište rada, a i zato jer su države u koje uglavnom odlaze hrvatski radnici odlučile ukinuti restrikcije", priopćila je španjolska vlada.
U Španjolskoj živi 1450 Hrvata, od čega je 1240 staro između 16 i 64 godine. Prema tome hrvatski državljani čine tek 0,029 posto stranaca u toj zemlji.
Odluka španjolske vlade stupa na snagu u srijedu, točno dvije godine nakon što je Hrvatska ušla u Europsku uniju 1. srpnja 2013.
Od tada su građani Hrvatske imali pravo živjeti u Španjolskoj kao građani Europske unije no ograničavalo im se pravo rada bez posebnih dozvola. Ondje trenutačno radi 542 Hrvata, a 121 osoba je registrirana kao nezaposlena.
U hrvatskom pristupnom ugovoru predviđena je mogućnost prijelaznog razdoblja u kojemu države članice EU-a mogu uvesti ograničenja za zapošljavanje hrvatskih radnika po formuli "2+3+2", što znači da početno ograničenje za pristup tržištu rada od dvije godine države članice mogu nakon revizije produljiti za još tri godine te uz opravdan razlog za dodatne dvije godine.
Kad je Hrvatska ušla u Europsku uniju, 13 zemalja (Njemačka, Grčka, Francuska, Nizozemska, Cipar, Austrija, Velika Britanija, Slovenija, Belgija, Španjolska, Luksemburg, Italija i Malta) iskoristile su mogućnost da u prve dvije godine hrvatskim radnicima ograniče pristup svojim tržištima rada.
Španjolska je nakon Njemačke, Belgije i Luksemburga četvrta zemlja koja je objavila da neće iskoristiti dodatne mogućnosti i da od 1. srpnja ukida sva ograničenja pristupu svom tržištu rada hrvatskim državljanima.
Slovenija i Austrija najavile su da će produžiti ograničenja.