Izbornoj skupštini HLK-a odazvalo se 125 od ukupno 148 delegata koji su dali gotovo jednoglasnu potporu predsjedničkom kandidatu HUBOL-a Trpimiru Goluži.
Na izborima novog vodstva Komore u četverogodišnjem mandatu za dopredsjednika je izabran tajnik udruge bolničkih liječnika Krešimir Luetić, a nova predsjednica Skupštine je voditeljica riječke podružnice HUBOL-a Ines Strenja Linić.
Skupština, u kojoj HUBOL ima premoćnu većinu, izabrala je i izvršni i nadzorni odbor Komore, u koje su većinom izabrani bolnički liječnici.
Ginekolog iz zagrebačke Klinike u Petrovoj, Trpimir Goluža zamijenio je na čelu Komore dr. Hrvoja Miniga, koji je HLK vodio u prethodna tri mandata.
Nakon izbora, Goluža je izjavio Hini kako će se zalagati da Liječnička komora postane samostalna i neovisna organizacija liječnika koja će se brinuti o interesima i pravima hrvatskih liječnika.
"Želimo da Komora uistinu postane neovisna organizacija koja neće biti na jaslama niti jedne političke opcije i neće ovisiti o političkoj volji bilo kojeg političkog moćnika, već će svojim djelovanjem unaprjeđivati ukupnu zdravstvenu djelatnost i poziciju liječnika u društvu. Komora bi trebala postati servis i podrška liječnicima u profesionalnom radu i stručnom usavršavanju, jamac njihove profesionalne sigurnosti i aktivni kreator statusa liječnika u društvu", poručio je novi predsjednik HLK-a dr. Goluža.
Ponovio je svoje protivljenje upravnom nadzoru nad strukovnim komorama u zdravstvu, koji kroz izmjene zakona o zdravstvenoj zaštiti, namjerava uvesti ministar zdravlja Siniša Varga.
Uvjeren je, kaže, da će u konačnom prijedlogu zakona biti izmijenjene odredbe koje su ministru zdravlja, kroz upravni nadzor, davale mogućnost utjecaja na rad komore te mogućnost razrješenja predsjednika i drugih tijela komore ako nije zadovoljan njihovim radom.
"Vidjet ćemo koliko su uvažene naše primjedbe i prijedlozi i onda ćemo se ovisno o tome znati na adekvatan način postaviti. U svakom slučaju, nećemo dopustiti da autonomiju liječničke samouprave bilo tko ugrozi", poručio je Goluža.
U suprotnom, kaže, zatražit će podršku drugih europskih komora te koristiti sve pravne alate kako bi osporili takve odredbe.
"Upravni nadzor nad komorama u zdravstvu, predložen ovim zakonskim izmjenama, bio bi presedan u Europi. To je nešto što omogućuje politički nadzor nad radom organizacija koje bi trebale biti neovisne i svojim radom unaprjeđivati struku, ali i društvo u cjelini", istaknuo je.