Helikopterska hitna medicinska služba zbrinjavat će pacijente s otoka i drugih prometno izoliranih sredina, te ih u sklopu tzv. zlatnog sata prevesti u odgovarajuću zdravstvenu ustanovu, gdje će dobiti potrebnu medicinsku pomoć.
Pilot-projektom helikopterskog hitnog zbrinjavanja, koji će se provoditi tijekom iduća četiri mjeseca, cilj je utvrditi stvarne potrebe za takvom medicinskom skrbi u različitim razdobljima godine.
Helikopteri će polijetati iz dvije baze, koje će biti smještene u Promorsko-goranskoj i Splitsko-dalmatinskoj županiji. Medicinski dio posade, u kojem su liječnik i medicinski tehničar, činit će zaposlenici iz postojećeg sustava hitne medicinske službe koji već imaju iskustva u takvim operacijama.
Dio djelatnika iz Zavoda za hitnu medicinu Splitsko-dalmatinske županije educiran je za helikopetrsku hitnu službu i već je uključen u letove vojnim helikopterima koji sudjeluju u hitnom zbrinjavanju unesrećenih duž jadranske obale.
Dio zdravstvenog osoblja prošao je potrebnu edukaciju prošle godine kada su nabavljeni helikopteri MUP-a, a zračni operater, koji će biti izabran krajem lipnja, provest će dodatnu sigurnosnu edukaciju prema EU standardima.
Tijekom prošle godine helikopterima MORH-a prevezeno je 530 oboljelih ili ozlijeđenih osoba, od kojih 243 tijekom turističke sezone. Prijevozom unesrećenih u zdravstvenu ustanovu u tijeku tzv. zlatnog sata (vrijeme od nesreće do početka zbrinjavanja u ustanovi) njihovo se preživljavanje povećava za 30 do 50 posto.