"HURS traži da Vlada naloži ministru zdravlja povlačenje spornih prijedloga iz bilo kakve procedure i javne rasprave, jer je kraj mandata, pa i sami najavljuju izbore početkom iduće godine", rekao je na konferenciji za novinare predsjednik te sindikalne središnjice Ozren Matijašević.
Vargi bi trebalo biti jasno, kaže Matijašević, da ne može pred kraj mandata ići s takvim štetnim izmjenama zakona. On smatra kako se radi o pokušaju komercijalizacije zdravstvenog sustava, zbog čega u njemu neće moći participirati većina osiromašenih građana.
Predsjednik Hrvatskog liječničkog sindikata (HLS) Ivica Babić upozorio je da nitko nije obrazložio zašto se izmjene zdravstvenih zakona žele donijeti u hitnoj proceduri, kao ni tko su autori tih izmjena i njihove reference, a to je važno jer se radi o ključnim zakonima koji se tiču svakog građanina.
Babić se usprotivio ulasku trgovačkih društava u javnozdravstvenu mrežu i HZZO i optužio vlast da želi pod hitno progurati zakonsku osnovu za "neoliberalnu kapitalizaciju zdravstvenog sustava".
To znači, tvrdi Babić, da će sve što je interesantno u sustavu biti predmetom privatizacije kroz tvrtke kćeri i završiti u privatnom vlasništvu, dok će sve što je podcjenjeno ostati na teret zdravstvenih ustanova, koje će zatim postati mastodonti i otići u gubitke, sanacije i, vjerojatno, likvidaciju.
Što se tiče mogućnosti da HZZO osniva trgovačka društva, Babić kaže kako će to značiti daljnji odljev sredstava namijenjenih za javno zdravstvo, za što u slučaju pogrešnih ulaganja nitko neće odgovarati.
"Tko će platiti ovu reformu? Građani, jer će i dalje morati izdvajati doprinos za zdravstvo, te pacijenti, jer neće moći dobiti optimalnu zdravstvenu zaštitu za uložena sredstava, a profitirat će trgovačka društva koja će se naći u sustavu i raditi za HZZO", kaže Babić.
Prije HURS-a iz radne skupine se prije tjedan dana iz istih razloga povukao Savez samostalnih sindikata Hrvatske, tako da su u skupini ostale još dvije reprezentativne središnjice - Nezavisni hrvatski sindikati i Matica hrvatskih sindikata javnih službi.
U radnoj skupini su i predstavnici Ministarstva zdravlja, Hrvatske udruge poslodavaca i Udruge poslodavaca u zdravstvu.