Ideja o pojednostavljenom predstavljanju znanosti rodila se 2013. u britanskom pubu u razgovoru dvojice neuroznanstvenika s kraljevskog koledža u Londonu. Predstavljanje je tada održano u nekoliko pubova u Londonu, Oxfordu i Cambridgeu, a festival se u međuvremenu proširio i ove godine od 18. do 20. svibnja znanstvenici će u više od 600 pubova, pivnica i drugih lokala u 50 gradova od New Yorka, preko Pariza i Berlina do Sydneya objašnjavati posjetiteljima svoja istraživanja.
Utemeljitelj festivala Michael Motskin objašnjava to kao razgovor "TED razgovora (tehnologija, zabava, dizajn) uz pivo" i uvjeren je da je i čašica pića integralni dio uspjeha projekta.
"Postoji veliki raskorak između onoga što ljudi znaju o znanosti i što mi zapravo radimo u laboratorijima", kaže on. "Najbolji način da o tome govorimo nije kroz predavanja u dvoranama nego u opuštenom okružju u kojem možete popiti piće."
Većina događanja u Londonu odavno su rasprodana po cijeni od 30 kuna, a teme su od svemira do medicine. Najveći interes vlada upravo za predstavljanjem neuroznanosti i fizike elementarnih čestica.
Gostioničarsko raspravljanje o znanosti ima povijest u Britaniji jer su nobelovci James Watson i Francis Crick otkriće dvostruke zavojnice DNK obznanili baš u pubu Eagle u Cambridgeu 1953.