Dakle, cijeli jedan grad veličine Dubrovnika, konstatirao je dr. Reiner u saborskoj raspravi o zakonu o reguliranim profesijam i priznavanju inozemnih stručnih kvalifikacija.
HDZ-ov zastupnik ističe i kako je zadnjih godinu dana iz Hrvatske otišlo više od stotinu liječnika, a gotovo tisuću ih je uzelo dokumente od Hrvatske liječničke komore "naznačujući time svoj interes i želju da otiđe u inozemstvo".
Za medicinske sestre se, dodaje, brojevi ne znaju, ali se pretpostavlja oko pet stotina.
Ministar rada Mirando Mrsić tumači kako je cilj spomenutog zakona nositeljima stručnih kvalifikacija koje su stekli, u drugoj državi članici EU omogućiti jednaki pristup istoj profesiji i ista prava kod obavljanja te profesije u Hrvatskoj.
Postupci priznavanja inozemnih stručnih kvalifikacija, pojašnjava Mrsić, provode se temeljem općeg ili automatskog sustava priznavanja. Automatski se primjenjuje za priznavanje sedam tzv. sektorskih profesija, a to su doktori medicine i dentalne medicine, medicinske sestre, primalje, magistri farmacije, veterinari i arhitekti.
Ministar rada kao najveću novinu naznačuje uvođenje europske profesionalne kartice za pojedine profesije.
"Putem tog sustava pojednostavit će se i ubrzati postupak priznavanja inozemnih stručnih kvalifikacija", kaže Mrsić.
Europska komisija odlučuje za koje će se profesije kartica uvesti, za zasada je predviđena za njih pet: medicinske sestre, magistre farmacije, fizioterapeute, planinske vodiče, agente posredovanja u prometu nekretnina, dodao je.
Sustav izdavanja europske profesionalne kartice trebao bi početi 18. siječnja 2016., a za tih pet profesija probno bi razdoblje bilo do 18. siječnja 2018. godine.