Indijska filozofkinja i ekofeministica Vandana Shiva, izvršni direktor Greenpeacea Kumi Naidoo, australski profesor ekonomije Steve Keen, Ugo Mattei s Međunarodnog sveučilišnog koledža u Torinu, gdje se pitanjima zakona i financija u globalnom kapitalizmu pristupa s radikalno kritičke poticije, istaknuti kineski intelektualac Wang Hui i filmaš Joshua Oppenheimer samo su neki od gostiju ovogodišnjeg Subversiva, festivala političkih, aktivističkih, kulturnih, obrazovnih, literarnih i umjetničkih događanja kojima je zajednički cilj promišljanje otpora neoliberalizmu.
"Nezadovoljstvo građana brutalnom i razornom moći kapitalizma, surovom eksploatacijom i diktaturom kapitala te tradicionalnim oblicima političkih udruživanja ne dovodi do nastanka jedinstvenog političkog subjekta", stoji u najavi festivalskog programa.
Naprotiv, nezadovoljstvo dovodi do mnoštvenosti društvenih aktera s obzirom na mjesto, jezik, etničnost, spolnost ili nešto drugo, koji zahtijevaju promjene, dodaje se.
U sklopu svojeg konferencijskog, forumskog i filmskog programa, te Škole suvremene lingvistike i Sajma angažirane književnosti, Festival će im i ove godine ponuditi mjesto za razmjenu promišljanja o stanju i budućnosti svijeta.
Subverzivni programi za istinsku emancipaciju
Filmski dio programa donosi od 3. do 10. svibnja u kinima Tuškanac, Europa, Grič i KIC pedesetak vrhunskih filmskih ostvarenja a otvara ga dobitnik Zlatnog medvjeda 65. Berlinala, iranski film "Taksi" Džafara Panahija.
Natjecateljski program igranih, dokumentarnih i kratkometražnih filmova iz kojeg će najbolja ostvarenja biti nagrađena festivalskom nagradom "Wild Dreamer", prati pregršt popratnih programa pod nazivima Film esej, Film filozofija, 'hommage' ruskom genijalcu Alekseju Germanu i Femi punk, uz gostovanja filmaša i majstorske radionice Joshue Oppenheimera, Radovana Tadića i Borisa Malagurskog.
"Subversive Forum" u pet programskih dana od 11. do 15. svibnja u dvorani Mueller kina Europe nastavit će razvijati i unapređivati platforme za alternativne društvene prakse i mobilizacije.
U nizu panela koje će voditi predstavnici različitih organizacija iz regije i Europe obradit će se goruće teme financijalizacije i financijske krize u jugoistočnoj Europi, prostora nove društvenosti, transformacije uvjeta društvene reprodukcije i emancipacije, mogućnosti povezivanja ljevice na Balkanu, ljudskih prava, odgovornosti i sukoba i slično.
Bit će riječi i o zaštiti radničkih prava i okoliša, održivom razvoju, socijalnom poduzetništvu, ulozi lokalne zajednice itd.
Nastavlja se i obrazovni pilot-program "Škola suvremene humanistike", koji će u partnerstvu sa zagrebačkom Akademijom likovnih umjetnosti od 8. do 14. svibnja ugostiti desetak istaknutih predavača i voditelja radionica na predavanjima, okruglim stolovima i interaktivnim radionicama na temu "Socijalna dimenzija kulturnih politika".
O problemima koji se javljaju u provođenju kulturnih politika u svjetlu neoliberalnih mjera štednje i kontinuiranog smanjivanja proračuna za kulturu govorit će profesorica ekonomije na Sveučilištu u Hertfordshireu Ursula Huws, publicist i kolumnist Richard Seymour, ravnatelj Hrvatskog leksikografskog zavoda Miroslav Krleža i bivši ministar kulture Antun Vujić, slovenski sociolog i predavač na Umjetničkoj akademiji u Ljubljani Primož Krašovec i drugi.
Početak "Sajma angažirane književnosti" 7. svibnja u Kinu Europi obilježit će pjesničko-performativni program SubLit Caffea "Prekatijat vs. pluto & biro & plutokracija", u kojem će nastupiti Tomislav Marković (Beograd), Arben Idrizi (Priština), Faruh Šehić i Ferida Duraković (Sarajevo), Jani Kovačić (Ljubljana) te Vlado Bulić, Branislav Oblučar, Nikola Tadić, Martina Vidaić i Milan Rakovac iz Hrvatske.
Dvodnevni program Hrvatskog P.E.N. centra "Poetry Alive! Poezija i subverzija s čitanjem poezije", uz domaće, predstavit će 8. i 9. svibnja i inozemne umjetnike: pjesnikinju, urednicu i aktivisticu iz Bocvane Tj Demu, kineskog pjesnika iz Pekinga Bei Linga, albansku pjesnikinju Luljetu Lleshanku, Sarajliju Senadina Musabegovića, pjesnikinju, esejisticu i dramatičarku iz Nice Claude Ber te Tanju Bakić, Moniku Herceg, Maju Hanić, Gorana Čolakhodžića, Luku Mavretića i druge.
Gosti Festivala bit će, među ostalima, predstavnici mlade španjolske ljevičarske antikapitalističke političke stranke Podemos (Možemo), članovi grčke ljevičarske političke stranke Siriza i novoosnovane Radničke fronte, te slovenski politički aktivist Luka Mesec (Inicijativa za demokratki socijalizam).
"Svatko može biti emancipiran, ali zadatak nije emancipirati samo sebe nego pomoći i drugima u emancipaciji. Želje, vrijednosti i simulakrumi upravljaju našim životima i čine začarani krug naših nevolja iz kojeg se izlazi ili u njemu ostaje u miroljubivim borbama i zajedništvu s drugima koje usrećuje", poručuju organizatori.