"Iako su nas susjedne države dužne obavijestiti o prekograničnim utjecajima tih projekata, to nisu učinile, što govori da nas ne smatraju jednako vrijednim partnerima kad se radi o njihovim investicijama na moru", kazala je Majcen, odgovarajući na pitanja slušatelja Slovenske televizije, u chat-diskusiji na internetu.
Dodala je da namjerava štititi slovensko more pred opasnošću da ga zadese posljedice mogućih ekoloških incidenata, kakvi se mogu dogoditi prilikom crpljenja nafte s platformi u moru, jer bi onečišćenje moglo doći do slovenskog teritorijalnog mora.
Ako bi se investicije Hrvatske i Italije nastavile bez suglasnosti Slovenije, postoji mogućnost da Slovenija to prijavi Europskoj uniji, navela je Majcen.
Hrvatska je na traženje Slovenije u Ljubljanu dostavila studiju o projektu korištenja ugljikovodika u Jadranu, o čemu se u Sloveniji upravo završava pokrenuta javna rasprava, ali nevladine ekološke udruge u toj zemlji smatraju da studija minimizira potencijalne ekološke opasnosti ako se u Jadranu postave nove platforme za bušenje i nalaženje nafte i plina.
Slovenske ekološke nevladine udruge do sada su za peticiju protiv novih bušotina na Jadranu pod motom " SOS za Jadran - Spasimo zajedničko more" skupile skoro 11.000 potpisa.