Kristovo uskrsnuće obilježavaju srpska, ruska, grčka, bugarska i etiopska crkva, kao i jedan broj Eskima koji žive na Aljasci, prenosi Tanjug.
Tradicionalnim pozdravom "Hristos vaskrse, vaistinu vaskrse" patrijarh Irinej s arhijerejima u Beogradu je čestitao uskrsne praznike uz poruku da se nikada ne zaboravi da Uskrs znači početak, sigurni zalog i temelj uskrsnuća.
"Ovim pozdravom razveselimo našu braću i sestre na Kosovu i Metohiji koji danas s nama slave pobjedu dobra nad zlom, života nad smrću, Krista uskrsloga nad silama tame", poručio je u uskrsnoj poslanici patrijarh Irinej.
Patrijarh je pozvao vjernike da se pomole da se "mir vrati svuda odakle je protjeran", na prvom mjestu u srca i domove pravoslavnih vjernika.
"Čuvajmo svetinju kršćanskoga braka, jer je ona osnova uzvišene, zdrave i čestite kršćanske obitelji", poruka je patrijarha.
Obilježavanje Uskrsa počelo je ponoćnom liturgijom i tijekom nedjelje nastavljeno je svečanim jutarnjim liturgijama u crkvama širom Srbije.
U Zagrebu će prijepodne biti održana svečana arhijerejska liturgija, a predvodit će ju mitropolit zagrebačko - ljubljanski Porfirije.
U Beograd je stigao sveti oganj, plamen s Kristova groba u Jeruzalemu, koji je predan u Hramu Svetog Save patrijarhu srpskom Irineju, u prisustvu predsjednika Srbije Tomislava Nikolića.
Iz Beograda sveti oganj bit će prenesen u pravoslavne hramove u Srbiji i na Kosovu i Metohiji, a zatim i u Podgoricu, Trebinje, Banjaluku i Pakrac.