Istaknula je kako je u Hrvatskoj svijest o problematici autizma relativno slaba. Postojeći sustav još uvijek je orijentiran na socijalnu skrb i zbrinjavanje tih osoba, a nedovoljno na rehabilitiranje i socijalno uključivanje.Temeljni problem je mali broj prepoznate i dijagnosticirane djece te dostupnost rane intervencije koja je prije izuzetak nego pravilo.
Djeca s blažim slikama autizma donekle imaju pristup i neke oblike stručne podrške u redovnim vrtićima u Zagrebu, Rijeci, Splitu i Osijeku, ali ta podrška izostaje na narednim razinama odgojno-obrazovnog uključivanja, kazala je Penko.
Kako bi se upozorilo na važnost brige o osobama s autizmom od najranije dobi do osposobljavanja za što je moguće samostalniji život, Ujedinjeni narodi proglasili su 2. travnja Svjetskim danom svijesti o autizmu, koji se danas obilježava i u gradovima širom Hrvatske.
Poremećaji iz autističnog spektra danas se u svijetu smatraju jednim od najčešćih razvojnih poremećaja, čija pojavnost sve više raste pa mnoge zemlje donose nacionalne strategije kako bi smanjile invaliditet te osigurale dostupnost ljudskih i građanskih prava osobama s autizmom. Autizam je složen neurorazvojni poremećaj, koji se pojavljuje u različitim oblicima i stupnjevima, a zahvaća sve aspekte dječje ličnosti - komunikaciju, motoriku, ponašanje i učenje.
"Dugo godina smo stajali na mjestu no Vlada je napokon shvatila da smo bili predugo marginalizirani i krenulo se s rješavanjem problema, pa očekujemo da će do dana autizma iduće godine mnoge stvari biti riješene", kazala je Penko.
Vlada je, naime, osnovala stručnu radnu skupinu koja aktivno radi na donošenju dijagnostičkih kriterija za autizam i početak rada četiri dijagnostička centra u Hrvatska, a nakon toga bi trebalo biti riješeno i pitanje rane intervencije, koja se sada provodi parcijalno putem programa koje provode udruge, uz potpore Ministarstva socijalne politike i mladih.
Time bi trebao biti riješen dugogodišnji problem legislativnog uređenja jedine specijalizirane rehabilitacijske ustanove u Hrvatskoj - Centra za autizam u Zagrebu, s ustrojbenim jedinicama u Rijeci i Splitu, te uspostavom jedinice u Osijeku, kazala je Penko.
Na izostanak odgovarajuće dijagnostike, nedostupnost usluga rane intervencije i odgovarajućih odgojno obrazovnih programa te zapuštanje potreba odraslih osoba s autizmom, koje rezultira socijalnom isključenošću najvećeg broja ovih osoba u odrasloj dobi, upozorila je u četvratak i pravobraniteljica za osobe s invaliditetom Anka Slonjšak.
Ona očekuje ubrzavanje započetih aktivnosti Vlade kako bi u najkraćem mogućem roku uspostavili cjeloviti sustav skrbi o osobama s autizmom od najranije do odrasle dobi, dostupno za svako dijete i osobu, sa svim potrebnim uslugama i educiranim stručnjacima.
Informativnim štandovima i puštanjem plavih balona, obilježavanju Svjetskog dana autizma pridružile su se i udruge iz 13 hrvatskih gradova, a Čakovec, Zadar, Osijek, Rijeka, Nova Gradiška i Zagreb neke će od svojih znamenitih gradova uvečer osvijetliti plavom bojom u znak potpore osobama s autizmom.
U Zagrebu će tako plavom bojom biti osvijetljene fontane u neposrednoj blizini Gradske uprave u Zagrebu, zgrada HNK-a u Rijeci, crkva Sv. Donata u Zadru, crkva Sv. Roka, zgrada Hrvatske gospodarske komore i Sakuntala park u Osijeku, Dom sindikata u Čakovcu itd.
Plavom bojom autizma bit će osvijetljene i mnoge poznate građevine u svijetu, poput Empire State Buildinga u New Yorku, Piramida u Gizi, bazilika Svete obitelji u Barceloni itd.