Više od tisuću radnika poginulo je, a gotovo 2500 bilo je ozlijeđeno u najgoroj tvorničkoj nesreći u povijesti Bangladeša prije dvije godine. Druga godišnjica rušenja osmerokatnice u kojoj se nalazila tvornica tekstila Rana Plaza u Sabharu obilježava se 24. travnja.
Imajući u vidu takve slučajeve, promicanje dobrih uvjeta rada u svijetu jedan je od najvažnijih ciljeva EU-a u Europskoj godini razvoja.
"Moramo prekinuti ropski rad i iskorištavanje radnika u stilu 19. stoljeća u cijelom svijetu", rekao je Thomas Oppermann, predsjednik njemačke Socijaldemokratske stranke (SPD) u Bundestagu, tijekom rasprave o Milenijskim razvojnim ciljevima prošli tjedan u Berlinu, prenosi EurActiv.
Europski povjerenik za međunarodnu suradnju i razvoj Neven Mimica istaknuo je da bi Europska godina razvoja trebala dati poticaj političarima da stvore zakonske okvire koji promiču pravedne uvjete rada u privatnom sektoru. "Europske tvrtke imaju ključnu ulogu u nastojanjima da svijet bude pravednije mjesto i osiguranju humanih uvjeta rada", rekao je.
Zastupnik SPD-a Arne Lietz istaknuo je da je donošenje europskog okvira za zakone i standarde na tom pdoručju neizbježno. Planirani sporazumi o slobodnoj trgovini pružaju važnu priliku za ostvarenje tog cilja na primjeran način, kazao je. "Nekoliko zastupnika već radi na uključivanju jedinstvenih standarda na području rada u TTIP", sporazum o slobodnoj trgovini EU-a sa SAD-om o kojem se pregovara, rekao je.
Polovica svjetskog bogatstva u posjedu je 1 posto populacije. Taj jedan posto uglavnom kupuje jeftinu robu proizvedenu u zemljama u razvoju i nedavno industrijaliziranim zemljama, često u nehumanim uvjetima.
Joerg Asmussen, državni tajnik u njemačkom ministarstvu rada, naveo je kao primjer majicu proizvedenu u Bangladešu i kupljenu u Njemačkoj za 4,95 eura. To u prosjeku uključuje 40 centi za pamučni materijal, 6 centi za promet, 2,5 za trgovinu i poreze u Njemačkoj i 13 centi za plaću krojačici. S druge strane, u slučaju majice koja u Njemačkoj stoji 40 eura, plaća tvorničke krojačice raste na samo 25 centi.
Istaknuo je da su pravedne plaće u cijelom svijetu i minimalni standardi na području sigurnosti na radu i socijalne sigurnosti pri vrhu programa rada njemačkog predsjedanja skupinom G7 ove godine. Njemačko ministarstvo rada priprema odgovarajuće mjere u suradnji s ministarstvom za ekonomsku suradnju i razvoj.
Planovi uključuju posebne fondove za uspostavu i potporu održivim strukturama na lokalnoj razini koje promiču sigurnost na radnom mjestu. Želi se razviti i jedinstvene smjernice kako bi se osigurali društveno odgovorni opskrbni lanci. Drugi cilj je uspostava žalbenog mehanizma, uspostavom nacionalnih kontakt točki za radnike u proizvodnim zemljama. Time bi se pojednostavio proces pokretanja međunarodne žalbene procedure.
Njemačka i EU smatraju da odgovornost za pravednu potrošnju ne leži samo na potrošačima. U građevinskom i poljoprivrednom sektoru posebice sigurnost na radnom mjestu jedva da postoji, rekao je predstavnik Oxfama Frank Brassel. "Ali sigurnija proizvodnja i trgovina ne može biti odgovornost potrošača. To moraju inicirati poslovni sektor i političari", rekao je. U tom kontekstu, kritizirao je sve slabiji utjecaj sindikata u svijetu, posebice u borbi protiv nejednakosti.