Kategorizaciji kampova, napominje Palman, ne odnosi se na objekte koji su kategorizirani kao kampirališta, kampovi u (seljačkom) domaćinstvu i kamp odmorišta. Podsjetio je da je rok za kategorizaciju (sada 30. travnja) već nekoliko puta odgađan i on se, prema posljednjim informacijama, više neće odgađati.
"Većina kampova već je završila s tim procesom, dok je kod 40-ak objekata još u tijeku, pri čemu je uglavnom riječ o objektima kod kojih su pronađeni manji nedostaci koji se sada rješavaju te će kod većine njih taj proces biti završen do zadanog roka. Nadamo se da neće doći do neugodnosti sa zatvaranjima kampova u jeku sezone, što bi moglo naštetiti ugledu Hrvatske kao turističke destinacije", poručuje Palman.
Najave za kampove za ovu turističku sezonu zasad su dobre, ponajprije s najvažnijih emitivnih tržišta poput Njemačke, Nizozemske i Slovenije, a potencijalni problemi su zapravo stari problemi poput punjenja u srpnju te eventualno loše vrijeme.
"Kao i zadnjih godina i ove se za kampove, kao i cijeli hrvatski turizam, javlja problem već notorne srpanjske rupe, protiv koje se kampovi mogu boriti nižim cijenama i posebnim ponudama, a sve u nadi da ove sezone neće biti toliko loših vremenskih prilika s puno kiše kao lani", kaže Palman.
Dodaje i da su hrvatski kampovi već poodmakli s pripremama za ovu turističku sezonu, koja će za oko 70 posto njih početi ranije zbog ranijeg datuma Uskrsa. Najprije će se, u travnju i svibnju, otvarati kampovi u Istri i na Kvarneru, a potom u Dalmaciji. No, ako je u Hrvatskoj i sve više kampova koji su otvoreni cijele godine, za njih se sezona s Uskrsnim blagdanima zapravo samo nastavlja.
Novi trend: rad tijekom cijele godine
Palman među brojnim trendovima ove godine u hrvatskim kampovima posebno zanimljivim ocjenjuje to da sve više kampova radi kroz cijelu godinu, kao i da sve više kampista dolazi u Hrvatsku i izvan ljetne sezone.
"Kampova koji rade tijekom cijele godine u Hrvatskoj je svake godine sve više, trenutno ih je gotovo 20, što je samo prije par godina bilo gotovo nezamislivo s obzirom da su hrvatski kampovi desetljećima bili prepoznati pa i promovirani većinom za ljetno vrijeme te pod 'kapom' proizvoda 'sunce i more'", naglašava Palman.
Ove sezone goste će u kampovima, kako kaže, dočekati i dosta novosti, od novouređenih parcela i novih mobilnih kućica, jer se potražnja sve više fokusira baš na to, do novih animacijskih i drugih programa za obitelji, mlade i starije, čemu su pridonijele i brojne investicije u kampovima.
Među investicijama u kampovima spominje one u naturističkom kampu Valalta u blizini Rovinja, koji je lani proglašen i najboljim naturističkim kampom u Europi, gdje se uređuje zatvoreni bazen, dok za sezonu 2016. planiraju otvoriti novi tzv. tekstilni kamp Val Saline, na lokaciji pored dosadašnjeg kampa.
I Lošinj će ove godine znatno obogatiti svoju kamping ponudu s novim aquaparkom koji se gradi u kampu Čikat na 6.300 četvornih metara sa šest bazena, sunčalištem, fitnessom i drugim sadržajima za 2.300 gostiju dnevno.
Novi veliki bazeni grade se i u kampovima Bijela Uvala pored Poreča te Straško u Novalji na otoku Pagu, a sve je prisutnije i tzv. glamurozno kampiranje, koje kombinira kamp i luksuznu ponudu, pogotovo u kampu Lanterna u blizini Tara u Istri, koji priprema sedam velikih glamping šatora sa svom opremom i zajedničkim bazenom.
U kampu Marina na istočnoj obali Istre gradi se prvi ronilački bazen u nekom kampu u Hrvatskoj, novi grijani bazen za djecu, a uređuju i prilaze moru i restoran čime će kategoriju podići na razinu četiri zvjezdice.
Na otoku Krku ove se godine privodi kraju obnova kampa Škrila, uređuje se i kamp Glavotok, dok se u višestruko nagrađivanom i jednom od najboljih hrvatskih kampova Zatonu pored Nina uređuje jedinstveni sanitarni čvor sa središnjim dijelom objekta te drugi sadržaji.
Kompletno obnovljen novu sezonu dočekuje kamp Materada u blizini Poreča, u kojem su postavljene čak i luksuzne mobilne kućice s hidromasažnim kadama, kao i bazeni te novi sanitarni čvorovi i nova šljunčana plaža.