"Gotovo četvrtina poljoprivrednih sirovina proizvedenih zahvaljujući ilegalnoj deforestaciji na međunarodnom tržištu namijenjena je Europskoj uniji", ističe se u izvješću Ferna, nevladine organizacije utemeljene 1995. radi praćenja utjecaja EU-a na šume i koordinaciju nevladinih organizacija na europskoj razini.
"Između 2000. i 2012., pošumljena površina veličine nogometnog igrališta bila je u prosjeku srušena svake dvije minute kako bi se Europskoj uniji osigurala govedina, koža, palmino ulje i soja", navodi se u izvješću i dodaje da se "više od polovice" tih površina nalazi u Brazilu, a "četvrtina" u Indoneziji.
EU je 2012. uvezao soje, govedine, kože i palminog ulja proizvedenih na takvim površinama u tropskim područjima u vrijednosti šest milijarda eura, po izvješću.
Točnije, EU uvozi 25 posto soje, 18 posto palimnog ulja, 15 posto govedine i 31 posto kože koji se prodaju na međunarodnom tržištu, a proizvedeni su zahvaljujući uništavanju tropskih šuma.
Najveći potrošači su Nizozemska, Njemačka, Italija, Velika Britanija i Francuska. Uvoze 75 posto te robe, a koriste 63 posto.
EU time ne samo da nanosi štetu okolišu i pridonosi globalnom zagrijavanju, nego i potiče korupciju, gubitak prihoda, nasilje i kršenja ljudskih prava, upozorava autor istraživanja Sam Lawson, bivši znanstvenik Chatham Housea.
Izvješće poziva EU da iskoristi svoju trgovinsku snagu kako bi potaknuo zemlje izvoznice takve robe da provedu reforme kako bi se smanjila ilegalna deforestacija.