Ženke kitova ubojica po nekim su karakteristikama slične pripadnicama ljudskog roda, kažu znanstvenici. Razmnožavaju se između 14. i 40. godine života no mogu doživjeti i 90, za razliku od mužjaka orka koji ugibaju puno ranije.
Mužjaci rijetko dožive više od 50 godina, pokazalo je istraživanje čiji su rezultati objavljeni u časopisu Current Biology.
Ženke orke slične su pripadnicama ljudskog roda i po tomu što su, uz ženke kitova-pilota jedina vrsta na našem planetu koja živi još nekoliko desetljeća nakon menopauze. U tom razdoblju ženke kitova ubojica, neopterećene brigom za potomstvo, prenose informacije važne za preživljavanje ostalim kitovima u jatu.
"Ženke kitova ubojica u postmenopauzi, dakle najstarije u jatu, predvode ga u potrazi za hranom te ga usmjeravaju na mjesta na kojima će, kada vlada 'nestašica' njihove temeljne hrane - lososa, pronaći nešto drugo. Prenoseći svojevrsno ekološko znanje članovima svoga jata najstarija ženka orka omogućuje mu veću stopu preživljavanja", objasnila je Laure Brent sa Sveučilišta u Exeteru.
"Činjenica da postoje važne informacije koje prenose najstarije ženke orke u jatu pomaže nam da shvatimo zašto ženke orke i pripadnice ljudskog roda žive još nekoliko desetljeća nakon što je prestalo njihovo reprodukcijsko razdoblje", rekla je Brent.
Istraživanje koje su u suradnji proveli znanstvenici sa Sveučilišta u Yorku, Sveučilišta u Exeteru te njihovi kolege iz Centra za istraživanje kitova u državi Washington temelji se na snimkama jata orka u trajanju od 751 sata u razdoblju od devet godina u području Pacifika gdje su bili u potrazi za svojom primarnom hranom pacifičkim lososima.