"Istraživanja provedena u državama diljem Europe jasno pokazuju da se sve više građana protivi iskorištavanju životinja radi krzna, što rezultira i zakonskim zabranama uzgoja", naglašavaju iz Prijatelja životinja zadovoljni što je, uz Veliku Britaniju, Nizozemsku, Austriju, Njemačku, Bosnu i Hercegovinu, Švicarsku te Sloveniju i Hrvatska 2007. zabranila uzgoj životinja radi krzna, a udruge i pojedinci ustraju u kampanjama za zabranu u preostalim državama.
Tako je, napominju, nedavno u valonskom parlamentu u Belgiji zabrana izglasana jednoglasno, što ne čudi jer je čak 86 posto anketiranih Belgijanaca sklono zabrani uzgoja životinja radi krzna.
Zagrebački Prijatelji životinja će tijekom subotnjeg okupljanja i performansa od 11 sati na Trgu bana Jelačića simbolično imati na sebi krvave zavoje te informirati građane i pozvati ih na pažljiv odabir prilikom kupnje, kako ne bi i sami nosili komadić krzna nekog oderanog psa, mačke ili druge životinje, a time i komadić njihove nezamislive boli i patnje.
"Industrija krzna odgovorna je za smrt više od 50 milijuna životinja. Lisice, rakune, kuniće, činčile, kunopse, vjeverice, kanadske kune, mačke i pse drže cijeli njihov kratki život zatočenima u malenim kavezima te ih potom muče i ubijaju na iznimno okrutne načine. Nekima, poput kunopasa, krzna deru naživo,
dok su potpuno svjesni i u agoniji od boli i straha", upozoravaju iz Prijatelja životinja.
U današnje vrijeme, ističu, većina pojedinaca smatra potpuno nepotrebnim i čak neukusnim obući kaput ili jaknu od životinjskoga krzna. "Ne postoji nikakav praktičan ili estetski razlog kojim bi se to moglo opravdati kad postoje brojne druge ekološki i etički prihvatljivije opcije. Krzno proizvedeno od neživotinjskih materijala vizualno je privlačno i toplo, znatno smanjuje zagađenje okoliša, a njegovom kupnjom podržava se suosjećan odabir iza kojeg ne stoje patnja i ubijanje", naglašavaju Prijatelji životinja.
"Dok će danas rijetko tko svjesno i ciljano kupiti jaknu ili kaput od životinjskoga krzna, mnogi zaboravljaju na velik broj detalja i modnih dodataka za koje se naveliko koristi krzno - krzneni detalji na kapuljačama jakni, rukavicama, čizmama i sličnim artiklima danas predstavljaju iznimno velik dio
profita unutar prodaje krzna. No, iza toga stoji jednaka količina patnje. Bez obzira na to završile kao jakne ili pak umjetne trepavice, nerčevi i druge životinje će jednako propatiti te proživjeti jednaku bol i smrt", upozoravaju Prijatelji životinja te pozivaju građane "zato što i malo krzna jednako boli" da podrže njihovu akciju te se pridruže osudi ubijanja životinja zbog njihova krzna.