Najviše su lani porasle isplate dividendi kompanija iz Sjeverne Amerike, za 15 posto, na 392 milijarde dolara. Proizlazi da su otprilike trećinu ukupnih dividendi u svijetu isplatile kompanije uvrštene na američko tržište kapitala.
S 229 milijardi dolara isplaćenih dividendi slijede europske kompanije, što je 12 posto više nego godinu dana prije, dok je najveći rast dividendi, 31 posto, zabilježen u Velikoj Britaniji. Tamošnje kompanije isplatile su lani ukupno 135 milijardi dolara dividendi.
Kompanije iz azijsko-pacifičkih zemalja isplatile su dividende u iznosu od 116 milijardi dolara, što je rast od 3 posto, dok su u Japanu dividende porasle za 6 posto, na 49 milijardi dolara.
Jedino je na na tržištima u razvoju lani zabilježen pad dividendi, za 12 posto, na 114 milijardi dolara.
Prvih 10 najizdašnijih kompanija isplatilo je lani 11 posto ukupnih dividendi u svijetu, dok je prvih 20 isplatilo 18 posto svih dividendi.
Prednjači britanski Vodafone, koji je lani, uz redovnu, isplatio i bogatu posebnu dividendu, pa je taj telekomunikacijski div zaslužan za 20 posto ukupno isplaćenih dividendi u Britaniji.
Među kompanijama koje su lani svoje dioničare bogato nagradile nalaze se i naftni div Shell, kineska Construction Bank, kao i britanska banka HSBC, te tehnološki lideri, poput Applea i Microsofta.
Osim u tehnološkom sektoru, po dvoznamenkastoj stopi lani su porasle dividende u sektoru proizvođača roba za široku potrošnju. I financijski sektor ponovno isplaćuje izdašne dividende, nakon što je prethodnih godina zbog oporavka od financijske krize bio suzdržan u nagradama dioničarima.
S druge strane, rudarske kompanije smanjile su lani dividende već treću godinu zaredom jer zbog slabosti globalne potražnje padaju cijena sirovina, što im umanjuje prihode i dobit.
"Prošla je godina bila sjajna po dividendama, a po rastu su predvodila razvijena tržišta. No, nakon snažnog lanjskog rasta, ove godine očekujemo predah", kaže Alex Crooke iz Henderson Global Investmenta.
Iznos isplaćenih dividendi u svijetu porastao je od 2009. godine za 60 posto, zahvaljujući oporavku najvećih svjetskih gospodarstava od globalne financijske krize, no ove godine analitičari Henderson Global Investmenta očekuju rast dividendi za samo 1 posto, na 1.180 milijardi dolara.
To će ponajviše biti posljedica pada cijena nafte i usporavanja rasta najvećih svjetskih gospodarstava. Kako su cijene nafte u posljednjih sedam mjeseci pale više od 50 posto, očekuje se smanjenje dividendi u naftnom sektoru, inače drugoj najizdašnijoj industriji po isplati dividendi.
"Ne očekujemo da će naftne kompanije iz razvijenih zemalja smanjivati dividende u 2015. godini, no vrlo je vjerojatno da će proizvođači iz zemalja u razviju plaćati znatno manje dividende zbog pritiska na njihovu profitabilnost", poručuju iz Henderson Global Investmenta.
Ističu da će na iznos dividendi negativno utjecati i jačanje dolara jer je Hendersonov indeks dividendi nominiran u američkoj valuti.
Inače, Henderson Global Investment svoje izvješće o dividendama temelji na isplatama 1.200 najvećih kompanija čije su dionice uvrštene na svjetskim burzama, dok se isplate dividendi manjih kompanija procjenjuju.