Predstavnici tih trgovačkih lanaca sastali su se u petak s voditeljem Predstavništva Europske komisije u Hrvatskoj Brankom Baričevićem te hrvatskom zastupnicom u Europskom parlamentu Biljanom Borzan i tom su prilikom izrazili potporu informiranju potrošača o njihovim pravima na prodajnim mjestima te putem svojih komunikacijskih kanala, objavili su iz Predstavništva Europske komisije u Hrvatskoj.
Baričević je tom prilikom istaknuo da su ta četiri trgovačka lanca, priključivši se kampanji, "pokazala značaj svoje pozicije u hrvatskoj poslovnoj zajednici, ali i razumijevanje kako poštivanje potrošačkih prava doprinosi razvoju povjerenja i osigurava kompetitivnu prednost na tržištu."
Borzan je, pak, naglasila da je "informiranje kupaca o njihovim pravima na samom mjestu kupnje izvrsna praksa".
"Moji prioriteti u radu unutar Odbora za sigurnost hrane te Odbora za zaštitu potrošača jesu dobrobit i osnaživanje potrošača. Pokrenula sam inicijative o označavanju tzv. sekundarnih sastojaka u hrani, pa primjerice na njemačkim lazanjama mora biti označeno da je meso u njima iz Rumunjske, zdravstvenim upozorenjima na alkoholnim proizvodima te boljoj regulaciji novih prehrambenih proizvoda", kazala je Borzan.
Trgovci te predstavnici Europske komisije i Europskog parlamenta posebno su raspravljali o tome kako informirati kupce o novim pravilima Europske unije o označavanju hrane koja se primjenjuju od prosinca prošle godine. Nova legislativa o označavanju hrane pomoći će kupcima da donose informiranije odluke o onome što konzumiraju, navode iz Predstavništva.
Ključne promjene u označavanju hrane odnose se, naime, na bolju čitljivost informacija (najmanja dozvoljena veličina slova za obvezne informacije), lakšu identifikacija alergena (npr. soja, lješnjaci, gluten, laktoza) na listi sastojaka pretpakirane hrane; obvezne informacije o alergenima za hranu koja nije pretpakirana, uključujući restorane i kafiće; obavezne informacije o podrijetlu svježeg mesa svinja, ovaca, koza i peradi; isti uvjeti za označivanje za prodaju na daljinu ili za kupovinu u dućanu, nanomaterijali moraju biti jasno naznačeni u popisu sastojaka; posebne informacije o biljnom podrijetlu rafiniranih ulja i masti; snažnija pravila kako bi se spriječila obmanjujuća praksa; isticanje zamjenskog sastojka za "imitirajuću" hranu; jasno naznačivanje "spojenog mesa" i "spojene ribe" te jasno naznačivanje odmrznutih proizvoda.