Nagrade im je u petak na svečanosti u Banskim dvorima uručila potpredsjednica Vlade i ministrica socijalne politike i mladih Milanka Opačić.
Slavica Okreša
Slavica Okreša rođena je 1949. godine, a više od 47 godina radila je u Domu za djecu i mlađe punoljetne osobe "Izvor" Selce, na mjestu domaćice-ekonoma, odakle je ove godine otišla u mirovinu.
Humanitarnim radom počela se baviti prije skoro pola stoljeća, kada je iz uloge korisnice Dječjeg doma "Zagreb" u Selcu postala zaposlenicom istoga doma, istaknuto je u obrazloženju nagrade.
U dom je zbog neadekvatnih obiteljski prilika bila smještena sa tri sestre i dva brata u razdoblju od 1954. do 1966. godine, tako da je cijeli njezin radni vijek "priča o humanosti, empatiji i nesebičnom pomaganju djeci koja su tu dolazila, živjela i odlazila", istaknula je Maja Sporiš, predsjednica Odbora za dodjelu državne nagrade za humanitarni rad.
"Teta Slavica" je uz to volontirala u Gradskom društvu Crvenog križa Crikvenica i Društvu Naša djeca Crikvenica pomažući potrebitima, vodila brigu o djeci iz romskog naselja, te pomagala djeci s teškoćama u razvoju.
Tijekom Domovinskog rata posvetila se prognanicima iz Doma za djecu i mlađe punoljetne osobe Lipik, koji su bili na smještaju u Dječjem domu "Izvor" Selce.
Za svoj je humanitarni rad dobila brojna priznanja, a odlikovana je i Spomenicom Domovinskog rata.
"Ovo je nagrada 'malom čovjeku', koji je bio samozatajan i nikada nije isticao to što radi, ovo je nagrada i svoj djeci i odraslima kojima je pomogla, jer je i živjela njihove nevolje", kazala je Sporiš.
Vidno uzbuđena, dobitnica nagrade kratko je kazala kako su sve te godine jako brzo prošle te da i danas, kada kao umirovljenica dođe u dom, osjeti veliko uzbuđenje.
Majda Ivanda
Šibenčanka Majda Ivanda rođena je 1955., a preko trideset godina radi u šibenskoj Općoj bolnici.
Osnivač je Udruge za pomoć djeci s poteškoćama u učenju Šibensko-kninske županije "Izvor ljubavi", u koju je ugradila svoje znanje, iskustvo, vrijeme i nesebičnu ljubav prema djeci, o čemu svjedoči i preko četiri tisuće sati volonterskog rada.
U Udruzi je do danas organizirano niz aktivnosti među kojima program "Prevladati teškoće", za djecu i roditelje, logopedske radionice za djecu, pomoć djeci u učenju iz svih školskih predmeta, predavanja, seminare i radionice za roditelje i stručnjake, te Ljetnu šibensku logopedsku školicu za djecu s teškoćama.
U obrazloženju nagrade ističe se neumoran rad Majde Ivande na senzibilizaciji javnosti o pitanjima disleksije i teškoća u učenju, a ona je u svojoj zahvali naglasila kako je sve krenulo kada je shvatila da njezina kći ima disleksiju, o kojoj u tom trenutku ništa nije znala. Majda Ivanda dobitnica je i ovogodišnje državne Godišnje nagrade za promicanje prava djeteta.
Branko Vrbešić
Simpatije svih okupljenih pobrao je Branko Vrbešić zahvalom u kojoj je kazao kako je toliko lijepog na jednom mjestu čuo o sebi da bi bilo dobro to još jednom ponoviti.
Dodao je kako ne želi puno pričati jer bi, nakon svega što je o njemu rečeno, samo sve upropastio.
Vrbešić je rođen 1956., sudionik je Domovinskog rata sa statusom Hrvatskog ratnog vojnog invalida i osnivač Udruge volontera "Za sretniji grad Valpovo".
Udruga okuplja oko 150 članova s kojima je organizirao davanje instrukcija učenicima osnovnoškolske i srednjoškolske dobi iz matematike, fizike i njemačkog jezika, besplatnu pripremu učenika završnih razreda srednje škole za ispit iz matematike na državnoj maturi, pružanje pomoći osobama treće životne dobi i osobama s invaliditetom u Valpovu i okolici, prikupljanje i raspodjelu humanitarne pomoći, te uklanjanje ambrozije na području grada Valpova.
U humanitarnom radu surađuje s Gradskim društvom Crvenog križa Valpovo, SOS Dječjim selom Ladimirevci i Centrom za socijalnu skrb Valpovo. Pokretač je, u suradnji sa Centrom za socijalnu skrb u Valpovu, projekta čiji je cilj bio zapošljavanje žena za zanimanje njegovateljica starijih osoba. Godišnje volontira od 600 do tisuću sati.
Ema Možanić
Ema Možanić rođena je 1983., završila je Pravni fakultet i radi u Domu za starije i nemoćne osobe "Matija" u Babincu (općina Cestica), kao socijalna radnica.
U Udruzi "Ivanečko sunce" iz Ivanca aktivno volontira od 2011. i posvećena je senzibilizaciji društva za potrebe i mogućnosti osoba s invaliditetom, te zaštiti ranjivih skupina od ekonomske, društvene i političke marginalizacije.
U 2013. osmislila je i pripremala Sportske susrete osoba s mentalnom retardacijom, a u svibnju ove godine je sa skupinom volontera uz pomoć donatora u Ivancu organizirala Sportske susrete osoba s mentalnom retardacijom pod nazivom "Igrom do prijateljstva".
U zahvali je izrazila nadu da će ti projekti biti nastavljeni i ubuduće.