FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

Kolekcionar s više od tisuću modela mobitela

Autor: tmis
ZAGREB, 13. prosinca 2014. (Hina) - Krunoslav Ćosić, 41-godišnji kolekcionar iz Zagreba u zadnjih je desetak godina skupio 1.100 raznih modela mobitela gotovo svih svjetskih proizvođača, među kojima i raritetnih, a prema njihovom broju možda ima i jednu od najveću privatnih zbirki mobitela na svijetu.

"Zaista nije bilo lako skupiti toliki broj mobitela", kaže Ćosić, dodajući da je sve krenulo u njegovo studentsko doba, na smjeru telekomunikacija na zagrebačkom Fakultetu prometnih znanosti, kada su se i u Hrvatskoj mobiteli počeli u znatnijoj mjeri koristiti.

Prvo ih je imao nekoliko desetaka, što je bio i 'okidač' za aktivnije skupljanje starih mobitela. Upozoravao je prijatelje da ne bacaju stare mobitele u smeće jer su vrlo opasni za okoliš te se obvezno moraju ekološki zbrinuti. Tako je i većina mobitela u kolekciji oni poklonjeni od prijatelja i poznanika, no neke je modele i kupio. Ipak, kaže, još nema sve od ukupno do sada proizvedenih više od 2.000 različitih modela mobitela u svijetu, ne računajući razne varijacije po određenim zemljama i kontinentima.

Među modelima za kojima još traga su primjerice Samsung M100 iz 2000., koji je bio prvi mobitel s MP3 playerom i memorijom od 32 MB dovoljnom tek za nekoliko pjesama, ali i Siemensova posebna kolekcije modnih mobitela/dodataka Xelibri od osam modela, od kojih ima samo jedan. I njih će jednom, kada-tad, nabaviti, uvjeren je Ćosić.

Najstariji modeli i najvredniji

Najstariji model u kolekciji, ujedno i najvredniji, jest Siemensov telefon iz 1989. koji je, opisuje Ćosić, bio pravi kofer težak nekoliko kilograma. Početkom 1990-ih godina uslijedili su nešto manji modeli, koji su za današnje pojmove i dalje prave 'cigle'.

Upravo ti prvi modeli su i najvredniji u kolekciji - proizvođača Dancal, Motorole, Siemensa, kasnije i Ericssona, tvrtki koje danas više nisu prisutne na tržištu mobilne telefonije, izuzev Motorole, trenutno u vlasništvu Lenova. Ti modeli nekada su koštali i po nekoliko tisuća njemačkih maraka, napominje.

Među raritete spada i nikad prodavani SonyEricssonov mobitel nastao u trenutku spajanja te dvije tvrtke, koje su se prije tri godine i 'razvele', dok su mu posebno važni mobiteli koji su, kako kaže, pokrenuli određenu revoluciju u mobilnoj telefoniji, poput prvog s integriranom kamerom (Nokia 7650), prvog s 3D ekranom (LG Optimus 2X), prvog s pravim, iskoristivim ekranom u boji (Samsung T100), prvog preklopnog mobitela (Motorola StarTac), prvog Walkman telefona (Sony Ericsson W800), prvog preklopnog s dva ekrana (Samsung A300), prvog iPhonea i prvog Android telefona HTC Dream.

Najviše mobitela u kolekciji je od Samsunga, Sony Ericssona, Nokie i LG-a, dok je naročito ponosan što ima prvi s prozirnim ekranom (Sony Ericsson Xperia Pureness) kao i vrlo rijedak model Samsung SGH-500 kojem na žalost nedostaju i neki dijelovi kućišta.

Ipak, većina uređaja koje ima su ispravni i mogu se koristiti, osim onih prvotnih za koje više ne postoje mobilne mreže na koju bi se spojili. Procjenom kolekcije kaže da se nije bavio niti ju tražio od nekog službeno, ali ističe da je njezina vrijednost sigurno velika, i još će rasti s obzirom da su to sve uređaji stari desetljeće-dva a tek poneki i u treće.

Izložbe i novi odnos prema mobitelima

Do sada je već dobio nekoliko upita za otkupom kolekcije, ali to odlučno odbija jer se radi o hobiju kojeg se ne želi odreći. Nekoliko puta je kolekciju već izložio na Zagrebačkom velesajmu te ju je, po njegovim procjenama, već vidjelo više od stotine tisuća ljudi.

Ćosić vjeruje da će jednog dana kolekcija zaživjeti u nekom od muzeja kao svojevrsni pogled u prošlost i prilika za edukaciju mlađih naraštaja, koji ne znaju kako je bilo živjeti bez mobitela ili pak u vrijeme kada je na mobitelima s ekranima veličine poštanske markice glavna funkcija bila budilica.

Kako aktivno novinarski i profesionalno prati i bavi se mobilnim tehnologijama i komunikacijama, Ćosić ocjenjuje da se ljudi danas prema mobilnim uređajima ne odnose s toliko emocija kao prije jer je to danas dostupno svima, štoviše često ih imaju po dva ili tri, ali i zato što su nekada mobiteli imali dizajn, a danas izgledaju manje-više kao da ih je sve dizajnirao isti dizajner čokolada od 100 grama.

Ipak, današnji su mobiteli puno korisniji za život nego prijašnji, s pametnim telefonima i mobilnim internetom puno toga se promijenilo, ističe Ćosić. Ono što ipak povezuje stare i nove mobitele, navodi, njihova je veličina, koja je sve sličnija starim 'ciglama' dok trajanje njihove baterije nije ništa bolje nego je bilo početkom 1990-tih, kada su trajale po pola dana ili dan najviše.

(Hina) xtam ysbo

An unhandled error has occurred. Reload 🗙