Na telefonskoj novinskoj konferenciji u organizaciji američkog veleposlanstva u Mađarskoj, zamjenik pomoćnika državnog tajnika za energetsku diplomaciju SAD-a Amos Hochstein je izjavio da su Mađarska i Hrvatska "prirodni saveznici", posebice u području energetske sigurnosti te da ne bi trebalo dozvoliti da pitanja vezana uz Inu imaju utjecaja na njihovu suradnju.
Dvije zemlje trebale bi se usredotočiti na dugoročno rješenje za postizanje energetske sigurnosti, izjavio je Hochstein.
Između ostaloga, osvrnuo se i na energetsku sigurnost Europe, kazavši da su potrebni daljnji napori, prije svega uspostaviti potpuno integrirano energetsko tržište koje će omogućiti prosljeđivanje uvezenog plina na bilo koju lokaciju na kontinentu. No, dodaje je da bi za tu svrhu trebalo uspostaviti i odgovarajuću infrastrukturu.
Američko veleposlanstvo u Zagrebu je krajem listopada priopćilo da bi hrvatska Vlada i MOL spor oko Ine trebali riješiti za pregovaračkim stolom te potvrdilo da je dvjema stranama ponudilo posrednike koji bi pomogli u rješavanju spora najvećih dioničara oko budućnosti hrvatske naftne kompanije.
Hrvatska Vlada prošli je tjedan dala suglasnost ministru gospodarstva Ivanu Vrdoljaku za odabir "podupirateljskog" posredovatelja (medijatora), koji bi trebao pomoći Vladinim i MOL-ovim pregovaračima u pronalaženju rješenja za Inu.
"Na zadnjoj sjednici Vlade, Ministarstvo je dobilo suglasnost da može angažirati podupiratelja pregovora - to nije medijatorstvo. Angažirat ćemo ga u sljedećih nekoliko tjedana", izjavio je u ponedjeljak ministar Vrdoljak.
Ponovio je kako su prioritet pregovori Vlade i MOL-a o Ini, kako se nastavljaju i arbitražni postupci te kako se razgovara s nekoliko financijskih institucija o mogućnosti da se, u slučaju da MOL odluči prodati dionice Ine, financira otkup tih dionica, a bez da to ide u hrvatski javni dug.
Hrvatska u Ini ima 44,84 posto dionica, a mađarski MOL 49,08 posto dionica.
Početkom studenoga Reuters je objavio da SAD provodi diplomatsku ofenzivu kako bi zaustavila Mađarsku u mogućoj nakani da proda Rusiji udio u Ini, moguće ruskom plinskom divu Gazpromu.
Ponudu za posredovanje je tijekom nedavnog posjeta Hrvatskoj iznio i američki senator Christopher S. Murphy, a u listopadu se Hochstein sastao u Washingtonu s mađarskim ministrom vanjskih poslova Peterom Szijjartom s kojim je, među ostalim, razgovarao o udjelu MOL-a u Ini, Južnom toku i isporuci mađarskog plina Ukrajini.