Nagrada Kiklop, utemeljena prije deset godina kao godišnje priznanje knjižnoj produkciji, knjiškoj struci, nakladništvu i autorima, ove će se godine dodijeliti 11. put u sklopu 20. Sajma knjige u Istri od 4. do 14. prosinca.
Ove će se godine prvi put dodijeliti nagrada za nakladnika godine, a ponovno je uvedena i kategorija za oblikovanje knjige. Nagrada za inozemnog autora godine odlukom Upravnog odbora više se ne dodjeljuje, a nagrada za najbolju slikovnicu prebačena je u kategoriju knjiga godine za djecu i mladež.
Od ukupno 399 prijavljenih glasača u prvom je krugu, od 5. do 12. studenoga, glasovalo 269 glasača (67,42 posto) u svakoj od deset kategorija, u kojima se nagrada dodjeljuje na temelju njihovih glasova.
I ove je godine najviše prijava bilo u kategoriji Prozno djelo godine (43), a znatno se u odnosu na prošlu godinu povećao broj prijava za Pjesničku zbirku godine, koji je ove godine 25.
U drugi krug glasovanja, od 17. do 24. studenoga nominirano je 30 potencijalnih dobitnika Kiklopa.
Za urednike godine nominirani su Ivan Sršen iz Sandorfa, Ognjen Strpić iz naklade Jesenski i Turk i Kristijan Vujičić iz Naklade Ljevak.
Za prozno djelo godine nominirane su knjige Mirka Kovača "Vrijeme koje se udaljava: roman-memoari", Julijane Matanović "I na početku i na kraju bijaše kava: kolokvij o kavi" te Sibile Petlevski "Stanje sumraka: Tabu III".
Troje je nominiranih za debitanta godine - Lari Mari (Larisa Kunić i Marieta Kola) za knjigu "Bez ljubavi i mržnje", Darko Milošić za "55 lakih komada" i Kristijan Mirić za "Informatičar starog kova".
Za pjesničku zbirku godine nominirani su Tonko Maroević za "Redak mulja redak pjene", Luko Paljetak za zbirku "Razlozi za nepovjerenje u sustav obrane od tuče" i Irena Vrkljan za "Koračam kroz sobu", a u kategoriji eseja godine knjiga "Idoli i barabe: slavne osobe u književnim djelima" Irene Lukšić, "Europa u sepiji" Dubravke Ugrešić i "Europa x 10" Viktora Žmegača.
Za publicističku i znanstveno-popularnu knjigu godine nominirani su Stipe Božić ("K2 - trijumf i tragedija"), Igor Mandić ("Oklop od papira") i Antun Vujić ("Hrvatska ljevica"), dok su za znanstvenu knjigu godine nominirani Vitomir i Juraj Belaj ("Sveti trokuti: topografija hrvatske mitologije"), Radoslav Katičić ("Vilinska vrata") i Boris Senker ("Uvod u suvremenu teatrologiju II).
Titula knjige godine za djecu i mladež mogla bi pripasti Korneliji Benyovsky-Šoštarić za "Malu vrtlaricu", Silviji Šesto, Davoru Šunku ili Ani Šesto za "Palac Sim palac Tam" ili Aljoši Vukoviću za "Povratak u ulicu zagonetki".
Prevoditeljem godine mogli bi biti proglašeni Ana Brnardić Oproiu i Adrian Oproiu za prijevod knjige Maxa Blechera "Događaji u neposrednoj irealnosti", Mati Marasu za "Izgubljeni raj" Johna Miltona ili Dinku Telećanu za "Pjesme: moj izbor" Roberta Gravesa, a za najbolje oblikovanje knjige natječu se Božidarka Brnas ("Unatrag: izbor poezije" Branka Čegeca), Sanja Kuzmanović ("Rat i rat" Laszla Krasznahorkaia) i Ana Pojatina ("Koračam kroz sobu" Irene Vrkljan).
O novouvedenoj kategoriji za nakladnika godine odlučivat će Upravni odbor, a nominirani su Fibra, Fraktura, Naklada Ljevak i Sandorf.
Objava dobitnika i svečana dodjela nagrade održat će se zadnjega dana Sa(n)jam knjige u Istri, 14. prosinca dok u vrijeme sajma posjetitelji će moći u pulskoj Sveučilišnoj knjižnici razgledati Zbirku knjižne nagrade Kiklop koja je utemeljena 2010. godine i sadrži 1026 naslova. Statuu Kiklop oblikovala je pulska umjetnica Marina Orlić.