U odnosu na kraj 2013. godine, ukupni su depoziti - depozitni novac te oročeni i štedni kunski i devizni depoziti - na kraju rujna bili veći za 4,1 posto ili 9,7 milijardi kuna. U odnosu, pak, na rujan prošle godine, zabilježen je rast ukupnih depozita za 3,7 posto ili 8,8 milijardi kuna.
Pritom je rast na godišnjoj razini posljedica rasta depozitnog novca za 12,8 posto te rasta ukupnih štednih i oročenih depozita od 1,9 posto. U rujnu je, naime, depoziti novac porastao na 43,9 milijardi kuna, dok su ukupni štedni i oročeni depoziti premašili 203 milijarde kuna, pri čemu su kunski depoziti s godišnjim rastom od 2,4 posto premašili 43 milijarde kuna, dok su valutni depoziti porasli 1,8 posto, premašivši 160 milijardi kuna.
"S obzirom da devizni depoziti čine oko 78 posto ukupnih štednih i oročenih depozita, rast tečaja EUR/HRK za 0,4 posto na godišnjoj razini pridonio je rastu njihovog kunskog izraza", stoji u osvrtu analitičara RBA na podatke HNB-a.
Ističu i da je godišnjem rastu depozita prvenstveno pridonio rast depozita stanovništva, koji u ukupnim depozitima čine udio veći od 82 posto, dok su depoziti poduzeća, lokalne države i pomoćnih financijskih institucija zabilježili godišnje stope pada.
Pritom su depoziti stanovništvu dosegli 167,2 milijarde kuna, što je 1,9 posto ili 3,1 milijardu kuna više u odnosu na isti mjesec prošle godine.
S druge strane, depoziti poduzeća iznosili su na kraju rujna 26,7 milijardi kuna, što je za 0,5 posto ili 129 milijuna kuna manje nego u istom mjesecu prošle godine.
"Tijekom ove godine očekujemo nastavak blagog rasta depozita, pri čemu će depoziti poduzeća biti ograničeni iscrpljenošću domaćeg korporativnog sektora i otežanih uvjeta poslovanja, dok bi sektor stanovništva mogao i dalje odgađati kupovinu luksuznijih dobara i svoje viškove držati u obliku depozita. Rastu kunskog izraza depozita mogao bi pridonijeti očekivani blagi rast tečaja EUR/HRK u ovoj godini", zaključuju analitičari RBA.