Rekonstrukcija će trajati deset mjeseci, a radove je u srijedu obišao zamjenik gradonačelnika Šibenika Danijel Mileta koji je tom prigodom istaknuo da su oni rezultat jednoipolgodišnjih napora u pripremi dokumentacije.
Ugovorena vrijednost građevinskih radova, koji obuhvaćaju građevinsko-obrtničke, elektro-instalacijske i strojarske radove, iznosi 4,8 milijuna kuna.
Na tvrđavi Barone, istaknuo je Mileta, nalazit će se visokotehnološki muzej koji će koristiti tehnologiju 'proširene stvarnosti'. Tako će posjetitelji putem pametnih telefona i prijenosnih računala, a u budućnosti i posebnih AR naočala, promatrati i istraživati sadržaje iz bogate šibenske povijesti, podsjetio je zamjenik gradonačelnika, dodavši da će posebna atrakcija biti pogled s vidikovca na panoramu Šibenika kakav je bio u 17. stoljeću.
Uz sam objekt će se iskoristiti prirodni pad terena i napraviti amfiteatar za manje manifestacije i predavanja koji će moći primiti sto posjetitelja, u zapadnom kutu tvrđave uredit će se dječje igralište, a idejno rješenje uređenja tvrđave Barone uključuje restauraciju, revitalizaciju i održivo korištenje ovog spomenika kulturne baštine te stvaranje atraktivnog izletničkog lokaliteta.
Mileta je izrazio i nadu da će tvrđava Barone imati jednak broj posjetitelja kao i revitalizirana tvrđava sv. Mihovila, te da će privlačiti posjetitelje tijekom cijele godine, što je konačni cilj ove gradske vlasti, da učini grad atraktivnim za turiste ne samo u ljetnim mjesecima, već tijekom cijele godine.
Ovom prigodom zamjenik gradonačelnika najavio je da će Grad u suradnji s Društvom za očuvanje šibenske baštine Juraj Dalmatinac, koje je idejni pokretač revitalizacije šibenskih tvrđava, pokrenuti i radove na tvrđavi sv. Ivana za koju je pri kraju glavni i izvedbeni projekt.
Cjelina šibenskog fortifikacijskog sustava zaokružit će se, zaključio je Mileta, revitalizacijom tvrđave sv. Nikole, koja je najzahtjevniji i najskuplji projekt, kandidiran i za UNESCO-vu listu nematerijalne kulturne baštine.