U govoru na sveučilištu u Washingtonu američki državni tajnik se zauzeo za jačanje "suradnje" dviju najvećih svjetskih sila, ne zaobilazeći ni njihova neriješena pitanja, napose informatičku špijunažu.
Ustvrdio je da su "veze Kine i Sjedinjenih Država najvažnije u današnjem svijetu", ocijenivši da u tim dvjema velesilama živi "četvrtina svjetskog stanovništva" i da na njih otpada "trećina" gospodarske aktivnosti u svijetu.
Kerry je usto opetovao da najavljeno diplomatsko "uravnoteženje" između Amerike i azijsko-pacifičkog područja "nije strateški cilj uperen protiv bilo koje zemlje", pošto je Kina optužila SAD da želi osporiti njezinu vodeću ulogu u tom dijelu svijeta.
Američki državni tajnik će u utorak ujutro otputovati u Pariz odakle će ovog tjedna stići u Peking kako bi pripremo posjet predsjednika Baracka Obame idućeg tjedna.
Američki predsjednik će azijsku turneju početi susretom na vrhu Azijsko-pacifičkog foruma za gospodarsku suradnju (APEC) u Pekingu nakon kojega se treba sastati s kineskim predsjednikom Xi Jinpingom.
Dvije zemlje redovito vode diplomatske sporove zbog ljudskih prava, informatičkog piratstva i napetosti u Kineskome moru. No svejedno surađuju u brojnim pitanjima, poput klime i iranskog nuklearnog programa.