FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

Hoće li se Britanija oko imigranata ugledati na Hrvatsku? - BBC

Autor: bcav
ZAGREB, 20. listopada 2014. (Hina) - Britanski premijer David Cameron objavit će prije Božića plan ograničavanja imigracije, ali još uvijek traži način kako to učiniti bez izmjene ključnog europskog dokumenta, Rimske povelje koja jamči slobodu kretanja ljudi, a pri tome bi mogao koristiti iskustva Hrvatske, piše u ponedjeljak BBC.

Izvori prenose da konačna odluka o specifičnim mjerama još nije donesena, kao ni to kako će ih premijer objaviti (u govoru, novinskom članku ili u intervjuu) ili kada će ih objaviti (prije ili poslije lokalnih izbora u Rochesteru).

Priča objavljena u nedjeljnom izdanju The Sunday Timesa o mogućem ograničavanju broja imigranata iz EU-a navodi kao jedno od rješenja praksu u Hrvatskoj, najmlađoj članici EU-a.

Pozivajući se na neimenovane izvore, list navodi da Cameron želi ograničiti broj nekvalificiranih imigranata iz EU-a koji žele raditi u Velikoj Britaniji.

Britanski radnici koji žele živjeti i raditi u Hrvatskoj duže od tri mjeseca moraju ishoditi radnu dozvolu za koju je potrebno priložiti potvrdu o boravištu, o financijskoj sposobnosti za uzdržavanje, potvrdu o zdravstvenom osiguranju, o svrsi boravka (posao, obitelj, školovanje) i potvrdu o nekažnjavanju, navodi BBC.

Te dokumente moraju priložiti i državljani Austrije, Belgije, Cipra, Francuske, Njemačke, Grčke, Italije, Luksemburga, Malte, Nizozemske, Slovenije i Španjolske, zemalja koje su uvele privremena ograničenja slobode kretanja za prvih sedam godina članstva Hrvatske u EU, odnosno do 2020.

Nejasno je kako ili može li se taj režim uopće primjeniti na postojeće zemlje članice, iako se dade zaključiti da je to moguće uzimajući u obzir ograničenja koja vrijede i obrnuto.

To je samo jedna od mogućnosti koje se razmatraju, piše BBC i navodi da se prošloga tjedna pojavila još jedna, mehanizam tzv. "hitne kočnice" koji državi omogućuje da zaustavi priljev emigranata kada dosegne gornju granicu.

Ta opcija dosad nije iskušana u praksi, a dužnosnici EU-a skloni su isticati da je unatoč velikom broju imigranata, nezaposlenost u Velikoj Britaniji niža u odnosu na druge europske zemlje, što upućuje na to da imigranti ne otimaju poslove britanskim radnicima.

Nekoliko zemalja - Njemačka, Austrija i Nizozemska, već su se dogovorile oko smanjenja socijalnih davanja imigranstkim obiteljima i promjene tzv. prijelaznih sporazuma koji se primjenjuju kada neka zemlja uđe u EU.

Zasad, ipak, ništa ne upućuje na to da se neka država sprema ograničiti ukupan broj imigranata koji prelaze iz jedne u drugu članicu Unije.

Velika Britanija suočena je s još jednim političkim problemom, uzrokovanim usponom protuimigrantske stranke UKIP, a koji se sastoji u tome da se s jedne strane mora hvaliti kako će u pitanju imigracije biti oštra, a istovremeno paziti na to da se sa svakom mjerom mora suglasiti preostalih 27 članica Unije, piše BBC.

(Hina) xbcav ysl

An unhandled error has occurred. Reload 🗙