Zagreb i Split već su dvije godine zaredom domaćini projekta koji ruši predrasude prema znanstveno-istraživačkoj zajednici, a koji se kao i u više od 300 gradova diljem Europe, održava zadnjeg petka u rujna u okviru Europske noći istraživača, rečeno je na današnjoj konferenciji za novinare.
Osim što popularizira znanost, manifestacija predstavlja znanstvene projekte koji se provode u Hrvatskoj, a koji tek trebaju krenuti u provedbu.
Damir Kovačić iz Društva Znanost.org naglasio je kako se tom manifestacijom želi dovesti znanstvenike među građane i mlade, ne bi li u neposrednom kontaktu mogli pokazati što znanost znači u današnjem društvu.
Najavio je da će tijekom Noći istraživača biti i nekoliko izvlačenja nagrada, do kojih se dolazi skupljanjem pečata u prigodnom indeksu, a nagrade će biti vrijedne znanstveno-popularne igračke, od tableta do mikroskopa i detektora.
Od 18 sati pa gotovo do ponoći održat će se niz interaktivnih modula, putem kojih će istraživači u izravnom kontaktu s publikom predstavljati svoja dostignuća i izazove za budućnost.
Veliki broj tema odnosi se na, među mladima osobito prijemčivu robotiku.
U zagrebačkom Avenue Mallu predstavit će se pametni podvodni robot koji bi mogao spašavati živote ronilaca, mali Lego robot koji traži izlaz iz labirinta, računalni vid za praćenje lica koristan u medicini ili detekciji umora vozača, projekt GlowBrain koji istražuje moždani udar.
Posjetitelji će, među ostalim, saznati kako uz pomoć elektromagnetskih struktura i senzora napraviti neki predmet nevidljivim, koje sile otkrivaju tajnu života, kako uz pomoć računala proizvesti više, a trošiti manje energije, kako računala vide ili upoznati sustav za praćenje kvalitete zraka pomoću senzora i pametnih telefona.
U splitskoj Marmontovoj ulici predstavit će se trkaći bolid, funkcionalna hrana, vrtovi budućnosti, infracrveni svijet, upravljanje mislima, kvantni svemir, CSI - forenzična identifikacija osoba i prvi koraci u robotici.
Značajan dio projekata nastao je na zagrebačkom Fakultetu elektrotehnike i računarstva, s kojim u suradnji manifestaciju organizira Društvo Znanost.org.
U organizaciji sudjeluju još splitsko Sveučilište te Hrvatska agencija za malo gospodarstvo, inovacije i investicije (HAMAG-BICRO).
Noć istraživača u Hrvatskoj financira Europska komisija, kroz Marie Sklodowska-Curie akcije, kao prvi hrvatski projekt prihvaćen kroz program Europske unije za istraživanja i inovacije, Obzor 2020.