U Hrvatskoj osposobljavanje građana za pružanje prve pomoći provodi Hrvatski Crveni križ (HCK), pa će u subotu gradska i općinska društva HCK-a diljem Hrvatske obilježiti Svjetski dan brojnim aktivnostima i pokaznim vježbama, kako bi ukazali na važnost pravodobne i pravilno pružene prve pomoći.
U svijetu svakih pet sekundi od posljedica ozljeda umre jedna osoba, a na ljestvici mortaliteta ozljede kao uzrok smrti zauzimaju visoko mjesto. Nesreće se događaju u svakodnevnom životu ali i u raznim kriznim situacijama te mogu pogoditi svakoga. Prva pomoć nije zamjena za hitnu medicinsku pomoć, ali je važan početni korak u spašavanju života, smanjenju rizika od invaliditeta te povećanju šansi za preživljavanje.
Lokalno stanovništvo, koje se zateknu na mjestu katastrofe, zaslužno je za 90 posto spašenih života, pa se učenjem vještina prve pomoći svatko može pripremiti za situaciju u kojoj će svojim znanjem i primjenom naučenog moći spasiti tuđi život, poručuju iz HCK-a.
U Hrvatskoj godišnje tečajeve iz prve pomoći u organizaciji HCK-a prođe više od 50.000 polaznika a među njima su učenici osnovnih i srednjih škola, starije osobe, članovi interventnih timova, spasioci na vodi, radnici koji se bave zaštitom na radu, polaznici vozačkih škola, vatrogasci, policajci.
Radi popularizacije prve pomoći HCK svake godine organizira i natjecanja mladih iz prve pomoći na kojima su ove godine sudjelovala 4.332 učenika osnovnih i srednjih škola, odnosno 722 ekipe.
Međunarodna federacija društava Crvenog križa i Crvenog polumjeseca (IFRC) više od 100 godina nositelj je edukacije stanovništva iz prve pomoći, pa se na tečajevima godišnje osposobi više od 14 milijuna osoba diljem svijeta.
Zbog kvalitetnije edukacije iz prve pomoći, Medunarodna federacija društava Crvenog križa i Crvenog polumjeseca pokreće „Globalnu inicijativu o prvoj pomoći 2014-2020“ čiji je cilj povećati broj educiranih osoba kao i broj zajednica pripremljenih za spašavanje života u kriznim situacijama. Aktivnosti će se provoditi pod gleslom „Prva pomoć za sve“ a očekuje se se da će do 2020. godine na taj način za pružanje prve pomoći biti osposobljeno 200 milijuna ljudi u svijetu.