U studiji koju su proveli Kraljevski koledž za anestetiku i Udruga anesteziologa Velike Britanije i Irske, znanstvenici kažu da se to događa prosječno tijekom jedne od 19.000 operacija.
Za studiju je analizirano tri milijuna operacija kroz razdoblje od godinu dana. Više od 300 ljudi u tom je razdoblju iskusilo neku vrstu svjesnosti tijekom zahvata.
Većina slučajeva bila je kratkotrajna i dogodila se prije operacije ili nakon što je ona dovršena. Međutim, 41 posto slučajeva ostavilo je trajne psihološke posljedice.
Pacijenti su opisali različite osjećaje koje su doživjeli nakon što su shvatili da su se probudili, od panike i boli do šoka. Najgori je osjećaj paralize i nemogućnosti komunikacije, kažu autori studije.
Iako su takvi slučajevi relativno rijetki, liječnici kažu da bi trebalo više učiniti kako bi se oni spriječili.
Posebno bi trebalo obratiti pažnju na žene koje dobivaju opću anesteziju pri carskom rezu. To je zahvat koji se najčešće obavlja po hitnom postupku, a čak jedna od 670 žena mogla bi iskusiti neku vrstu svjesnosti. Stručnjaci kažu da se to događaja jer s jedne strane treba uspavati majku a s druge ostaviti bebu budnom.
Osim kod carskog reza to se češće nego inače događa i kod zahvata na plućima i srcu, te kod operacija na pretilim pacijentima.
Ukupno, najveći dio slučajeva buđenja događa se zbog neadekvatnog balansa lijekova za opuštanje mišića koji se daju u kombinaciji s onima koji prigušuju svijest.